Maradona, Çin’de bir maç için 230 milyon dolar istemiş

Deneyimli eski İtalyan siyasetçi, 1987 yılında Çin’in Maradona’yı Pekin’e getirmek istediğini anlattı. Futbolun efsanesinin o dönem tek bir maç için 230 milyon dolar istediği ortaya çıktı


Eski İtalya Başbakanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Çin’in günümüzde hızla yükselişini ilginç bir anısıyla anlattı. South China Morning Post haber sitesine konuşan Prodi, Pekin hükümetinin ekonomi alanında geleceği noktaları kendisinin yıllar öncesinden yaşadıklarıyla gördüğünü aktardı. Röportajında Çin siyasetini 30 yıldır en yakından bilen kişilerden biri olduğunun altını çizen deneyimli İtalyan siyasetçi Prodi, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret savaşı gibi mevcut politikalarının ise Çin’in yükselişini geciktirmek için atılan adımlar olarak değerlendirdi ve bunun başarılı olamayacağını belirtti.

Eski Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin ile yıllar önce Brüksel’de yaptığı bir görüşmede Pekin hükümetinin geleceğin lideri olmaya nasıl hazırlandığına şahit olduğunu aktaran Prodi, tüm zamanların en iyi futbolcularından Dieogo Maradona ile yaşadıkları ilginç bir anıyı da gün yüzüne çıkardı.

600 MİLYON KİŞİ İZLEYECEK

Çinli Citic Group ile İtalyan firmanın 1987 yılında elektrik santrali inşaatı için yaptıkları anlaşmaya değinen Prodi şöyle devam etti: “Citic başındaki isim anlaşmayı imzaladıktan sonra bana ‘İmzaları attık. Anlaşmayı yaptık. Şimdi seninle özel bir şeyler konuşmak istiyorum’ dedi. Bunun üzerine ikimiz ayrı bir odaya geçtik. Bana o dönem ülkelerindeki reformist siyasetçi olan Deng Xiaoping’in bir isteğini iletti. Deng Xiaoping’in Maradona’yı Çin’De top oynarken görmek istediğini aktardı. Maradona o dönem Napoli’de oynuyordu. Bana ‘Eğer, Maradona Pekin’deki stadyumda maç yaparsa o maçı Çin’de canlı yayında 600 milyon kişi izleyecek’ dedi. Ancak bu teklifi Maradona kabul etmedi. Napolili yetkililere Maradona, ‘Sizinle sözleşmemde İtalya dışında top oynayacağıma dair bir madde yok’ dedi. Ve Maradona Çin’de maç yapmak için o günün parasıyla 230 milyon dolar istedi. Dolayısıyla Çin o dönem bu hayaline kavuşamadı.”

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir