Jack Ma’nın başarı sırrı: 9 – 9 – 6 

İngilizce öğretmenliğinden Çin’in zenginler listesinde zirveye uzanan bir hayat hikayesine sahip olan Jack Ma başarısının sırrını açıkladı: 996. Alibaba’nın kurucusuna göre başarı sabah 9’dan akşam 9’a kadar haftada 6 gün çalışmaktan geçiyor.


Geçen yıldan itibaren Çin’in en zengini olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın çalışanlarına seslendiği görüntüler ünlü girişimcinin başarısının sırrını da ortaya döktü. WeChat’te paylaşılanlara göre şimdilerde 270 milyar yuen (39 milyar dolar) kişisel servete sahip olan Jack Ma, çalışanlarına günde 12 saat mesai yapmalarının nedenlerini anlattı. “996’ya göre çalışmak bence büyük bir nimet. Birçok kişi ve şirket 996’ya göre çalışma şansı bulamıyor. Eğer gençken 996’ya göre çalışamazsanız, bunu ne zaman yapacaksınız?” diyen Jack Ma’nın 996 felsefesinin mesaiye sabah 09.00’da başlayıp akşam 21.00’de bitirmek ve bunu haftada 6 gün yapmak olduğu kaydedildi. Özetle çalışanlarından haftada 6 gün boyunca her gün 12 saat mesai yapmalarını isteyen Jack Ma, aksi takdirde başarılı olamayacaklarını söyledi.  

ALİBABA’YI BIRAKTI

Çin’in doğusundaki Hangzhou kentinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jack Ma eski bir İngilizce öğretmeni. Geçmiş yıllarda ABD merkezli fast food devi KFC olmak üzere 30 farklı işe başvurusu kabul olmayan Jack Ma, ilk bilgisayarını 33 yaşında aldı. Bundan 21 yıl sonra 1999’da evinde Alibaba’yı kurdu. Jack Ma’nın 10 Eylül 2019’da yani 55’inci yaş gününde günümüzde e-ticaret devine dönüşen Alibaba’nın başkanlığından ayrıldı. 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir