İsveç’i yalnızlık kültürü mü kurtardı

İsveç diğer Avrupa ülkelerine göre Kovid-19 salgınını daha kolay atlatıyor. Bunun arkasında İsveç halkının yalnızlığı sevmesi gösteriliyor


9.5 milyon nüfuslu İsveç, salgını daha kolay atlatıyor. Şimdiye kadar ülkede toplamda 4,028 vaka ve 146 ölüm var. Sokağa çıkma yasağı yok, okullar hala açık. Hatta halka ‘Dışarıya çıkın’ tavsiyeleri yapılıyor. Sadece 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlara dışarıya çıkmamaları tavsiye edildi.

‘SOSYAL DEĞİLİZ’

İsveç’in yarısından fazlası tek yaşıyor. Bu ay Avrupa genelinde en yüksek evde tek başına yaama oranı. İsveçliler ‘Zaten sosyal insanlar değiliz’ diyor. Bu durumun Kovid-19’un yayılmamasında etkili olduğu düşünülüyor. İtalya ve İspanya’da örneğin tam tersinin olduğu düşünülüyor. Kalabalık yaşama ve sosyalleşme oranının yüksek olmasının bu iki ülkedeki vakaların çok fazla artmasına neden olduğu düşünülüyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Virüse karşı dışarıdan gelindiğinde neler yapılmalı

İtalya'da öpüşmek yasaklandı. Çin merkezli China Daily haber sitesinin sosyal medya hesabında paylaşılan görüntülerde ise dışarıdan eve dönüldüğünde Kovid-19’a karşı neler yapılması gerektiği anlatıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir