İmparator bütün tavukları öldürttü, ördek sofraya geldi

Pekin ördeği namını dünyaya yaymış bir Çin yemeği. Ancak Çin mutfağını yakından bilenler için Nanjing ördeği de hafife alınmayacak kadar lezzetli. Kentteki efsanelere göre ördeğin bu denli popüler olmasının arkasında İmparator Zhu Yuangzhang var.


Çin’in Jiangsu eyaletinin başkenti olan Nanjing mutfağı ile çok popüler bir kenti. Şimdilerde 8.5 milyon kişinin yaşadığı kentin en ünlü yemeği ise tuzlu ördek. Hatta Çin mutfağını yakından tanıyanlara göre Pekin ördeği “Kral” ise Nanjing ördeği de “Kraliçe”… İkisi de eşit oranda efsane yani.

GÜNDE 80 BİN ÖRDEK

Nanjing sakinleri için ördek aslında ekmek gibi su gibi masaların olmazsa olmazı. “Eğer bir yemekte ördek yoksa, o aslında gerçek yemek değildir” diyor Nanjing sakinleri ve pişirmeden önce tuzla uzun süre masaj yapıp özel soslu suda kaynattıkları ördeklerine çok güveniyorlar. Nanjing restoranlarında günümüzde 80 bin adet ördeğin tüketildiği tahmin ediliyor.

HOROZLAR UYUTMUYORDU

Nanjing mutfağında ördeğin bu denli popüler olması ise günümüzden binlerce yıl öncesine dayanıyor. Bunun nedeni aslında bir efsane. Kentteki inanışa göre ördeğin masalara gelmesinin arkasında 1368 ile 1644 arasında hüküm süren Ming Hanedanı’nın kurucusu olan İmparator Zhu Yuangzhang var.

Efsanelere göre çalışkanlığı ile nam salmış olan İmparator Zhu Yuangzhang gündüzleri çok yoruluyordu. Geceleri rahat ve sağlıklı bir şekilde uyuması gerekiyordu. Ancak horozlar buna müsaade etmiyordu. İmparator Zhu Yuangzhang de çareyi bütün horozları ve tavukları öldürtmekte buldu. Böylece sofralara da tavuk yerine ördek gelmeye başladı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir