Evlilik cüzdanları dijitalleşti

Çin’de taşınmaktan banka kredisine kadar ya da çocukları okula yazdırmaktan iş başvurularına kadar birçok alanda kullanılan evlilik cüzdanları geçmişten günümüze büyük bir dönüm yaşadı


Çin’de halkın zenginleşmesi, yeni sosyal sınıfların doğması, eğitim seviyelerinin yükselmesi, şehirleşme oranın artması ve kadın – erkek nüfus arasındaki eşitsizlik gibi faktörlerden dolayı evlilik müessesi geçmişe göre artık çok daha zor oluyor. Örneğin daha 10 yıl öncesine kadar ortalama 20 ile 24 arasında olan evlilik yaşı şimdilerde 25 ile 29 arasına çıkmış durumda. Evlilik oranları ayrıca son 5 yıldır üst üste bir düşüşte. 2018’de 1000 kişide evlenme oranı 7.2 olarak açıklandı.

ALİPAY ARACILIĞIYLA

Çin’de ayrıca taşınmaktan banka kredisine kadar ya da çocukları okula yazdırmaktan iş başvurularına kadar birçok alanda kullanılan evlilik cüzdanları da geçmişten günümüze büyük bir dönüm yaşadı. Günümüzde Alipay aracılığıyla evlilik cüzdanları dijital ortama da taşındı.

İşte geçmişten günümüze evlilik cüzdanları…

1957

1969

1983

^

2017

2019

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir