Çinliler Manchester United’ı uçuruyor

Çin’de hızla popüler hale gelen futbol, Avrupa takımlarının da işine yarıyor. Sadece Manchester United’ın 108 milyon taraftarı olduğu Çin için diğer dev kulüpler de iştahlı


Son zamanlarda Türkiye’de Çin futbolu hakkında çok konuşulmaya başlandı. Bunun en önemli sebebi, Çinli kulüplerin, Burak Yılmaz ile başlayan ve ardından Anderson Talisca gibi yıldızları transfer etmesi. Başta Beşiktaş’ın olmak üzere Türk futbol takımlarının da Çin’e olan ilgisi bu merakı artırdı. Çinliler de ülkelerinde futbola ilgili artırmaya çalışıyor. 2050 yılına kadar dünya futbolunda süper güç olmak istiyorlar. Batı basınına göre, Çin’deki futbol tutkusunun bir anda ortaya çıkmasının arkasında ülkenin Devlet Başkanı Xi Jinping var. Futbola olan düşkünlüğü ile bilinen Xi, defalarca gençlere ileri futbol eğitimi verilmesi ve oyun standartlarının yükseltilmesi çağrısı yapmıştı. 

DEVLER ÇİN YOLUNDA

Avrupa’da ise Çinli futbol severlere yıllardır tahmin ettiğimizden daha fazla önem veriliyor. Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Juventus, Milan, Manchester City, Arsenal, Bayern Münich, Dortmund, PSG gibi devler Çin’e ulaşmak istiyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu isteğin arkasında küresel çapta reklam gelirleri, forma satışları, yayın satışları gibi birçok sebep yatıyor. Kantar Media şirketi, Çinli futbol severlerin önemini ortaya koyan bir çalışmaya imza atmıştı. Buna göre küresel çapta en fazla taraftar İngiliz devi Manchester United’da bulunuyor. Araştırma kapsamında dünya genelinde Manchester United’ı destekleyenlerin sayısı 325 milyon. Rakamı bu seviyelere çıkaran da Çinliler oluyor. Kantar Media’ya göre Çin’de 108 milyon kişi Manchester United’ı destekliyor. 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir