Çinliler evcil hayvanları için yılda 29 milyar dolar harcıyor

Doğum oranlarının düştüğü Çin’de kedi-köpek bakanların sayısı ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Çinliler evcil hayvanları için yılda 29 milyar dolar harcarken, 2024’te ülkede 248 milyon evcil kedi-köpeğin olması bekleniyor


Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin’de doğum oranları düşmesine rağmen, evcil hayvanlara bakan sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Tek çocuk politikasının uygulandığı ülkede evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarına yaptığı harcama geçen yılan oranla yüzde 19 artarak 29 milyar dolara ulaştı. Goumin.com sitesinin araştırmalarına göre, bu yıl kentsel alanlarda yaşayan köpek ve kedilerin yaklaşık yarısı 1990’lı yıllarında doğarken, bakıcıların yüzde 88’inin ise kadın olduğu tespit edildi.

HAYVAN POPÜLASYONUNDA ABD’Yİ GEÇTİ

Euromonitor International verilerine göre, Çin 188 milyon ile kedi ve köpek popülasyonunda dünyanın en büyük ülkesi olarak ön plana çıkıyor. Bu rakamla birlikte ABD’nin önüne geçen ülkede, 2024 yılına gelindiğinde ise 248 milyon evcil kedi ve köpeğin bulunacağı tahmin ediliyor. Aynı dönemde ABD’de ise 172 milyon evcil hayvan öngörülüyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir