Çinli ve ABD’li uzmanlar araştırdı: Ginkgo ağaçları 1000 yıl yaşıyor

Çin’deki Pekin Ormancılık Üniversitesi ile ABD’de bulunan Kuzey Teksas Üniversitesi uzmanları Çin merkezli dünyaca ünlü ginkgo ağaçlarının en az 1000 yıl yaşadıklarını saptadı


Çin merkezli olan ve 200 milyon yıldır yaşayan ginkgo ağaçlarının ortalama ömürleri ve uzun ömür sırları belirlendi. Çin’deki Pekin Ormancılık Üniversitesi ile ABD’de bulunan Kuzey Teksas Üniversitesi uzmanları Çin merkezli dünyaca ünlü ginkgo ağaçlarının en az 1000 yıl yaşadıklarını saptadı.

34 AĞAÇ İNCELENDİ

Çinli ve ABD’li uzmanlar çalışmaları kapsamında 34 ginkgo ağacını inceledi. Ağaçlar yaşlarına göre 3 farklı kategoriye ayrıldı. Uzmanlar ginkgo ağaçlarının bu denli uzun yaşamalarının arkasında ise diğer ağaç türlerine göre farklı olan dokularının olduğunu belirledi. Haberin fotoğrafında kullandığımız ginkgo ağacının İmparator Li Shimin (629-949) tarafından dikildiği biliniyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir