Çinli turistlerin yeni uğrak noktası: Antarktika

Dünyanın en çok seyahat eden toplumu olarak bilinen Çinli turistlerin yeni uğrak noktası Antarktika oldu. 2008’de 100’den az turist kıtaya adım atarken, bu rakam 10 yıl sonra 8 binden fazla sayıya ulaştı


Her sene dünyanın farklı bölgelerine ciddi oranda turist gönderen Çin, rotasını son yıllarda Antarktika adasına çevirmiş durumda. Yapılan son araştırmalara göre, son 10 senede Antarktika bölgesinde Çinli turistlerde önemli derecede bir artış yaşandı. 2008 senesinde 100’den az Çinli turist bölgeye giderken, bu rakam tam 10 yıl sonra yani geçtiğimiz yıl 8 binden fazla sayıya ulaştı. Antarktika Turizm Örgütleri Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre ise, bölgenin en büyük ikinci turist kaynağı Çin oldu.

HER 5 ZİYARETÇİDEN BİRİ ÇİNLİ

Çin Turizm Akademisi tarafından yapılan değerlendirmelere göre, Çinli ziyaretçi sayısının 2018 ila 2019 sezonunda toplamda 10 bine çıkması öngörülüyor. Bu rakam bir başka deyişle, bölgeye giden her 5 ziyaretçiden bir tanesi Çinli olacak.

ORTALAMA 23 GÜN KONAKLIYORLAR

Yine yapılan başka bir araştırmaya göre de, Çinli turistlerin Antarktika gezilerinde ortalama 23 gün vakit harcadıkları belirtildi. Geçirdikleri süre boyunda ise ortalama maliyetleri ise 7.241 ila 15.585 dolar arasında oldu. Antarktika’da bulunan turistlerin birçoğu ise Pekin, Şangay ve Shenzhen gibi Çin’in büyükşehirlerinden hareket etti.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir