Çinli turistler yine para saçtı

Çin’de ülke içinde gezen ve yurt dışına giden turistler 2019’un ilk yarısında da yine para saçtı


Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılı kutlamaları çerçevesinde Çin’de 1 Ekim ile 7 Ekim arasında Ulusal Gün tatili vardı. Tatilinin ilk 4 gününde yerli turist sayısı 542 milyona ulaştı.  Turistlerin harcaması 63.3 milyar doları geçti.

KUŞAK YOL’A İLGİ ARTIYOR

Pekin’de bu sabah yayımlanan bir diğer raporda ise Çinli turistlerin denizaşırı ülkelere yaptıkları ziyaretler hakkında detaylara yer verildi. Buna göre yılın ilk yarısında yabancı ülkelere giden Çinli turistler toplamda 127.5 milyar dolarlık harcama yaptı. Bu harcamalar arasında aslan payını yüzde 54 ile Asya ülkeleri alırken, Çinliler’in en çok harcama yaptığı ülke yüzde 24’lük pay ile ABD oldu. Çinliler’in toplam 127.5 milyar dolarlık harcamanın yüzde 13’ü de Avrupa’da yaptığı kaydedildi. Rapora göre Çinli turistlerin Kuşak Yol ülkelerine olan ilgisi de giderek artıyor. 2019’un ilk yarısında Çinli turistlerin Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden ülkelerde yaptıkları harcamalar da 14.9 milyar dolara ulaştı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir