Çinli turistler Avrupa’yı sevdi

Küresel turizmde en fazla harcamayı yapan Çinliler’in Avrupa kentlerine merakları artıyor. Avrupa’daki tren seferlerinin en büyük müşterisi artık Çinliler


Son 20 yıl içinde Çinli turistlerin sayısı giderek artıyor. Gelirleri artan ve üzerlerindeki hükümet baskısı azalan Çinliler artık dünyayı daha fazla geziyor. Hatta Çinli turistler son yıllarda en fazla para harcayan gezginler oluyor. Geçen yıl örneğin Çinli turistler 157 farklı ülkeye gitti. Toplamda 120 milyar dolardan fazla harcama yaptılar. Dünya Turizm Organizasyonu’nun beklentilerine göre Çinli turistler, 2020 yılında küresel çapta 315 milyar dolardan fazla harcama yapacak. Biz bu haberimizde ise Çinli turistlerin giderek artan Avrupa meraklarını ele alacağız. 

Haberimizin detaylarına geçmeden kısaca Türkiye’ye gelen Çinli turistler hakkında da bilgi verelim. Çin Halk Cumhuriyeti’nde Türkiye’ye gelen turist sayısı, 2017 yılına oranla 2018’de yüzde 59,38’lik artışla 394 bin kişiyi geçti. İki ülke arasındaki hedef 2020 yılına gelmeden 1 milyon Çinli turiste ulaşmak. 

PARİS, ROMA, PRAG ZİRVEDE

Çinli gezginlerin yabancı yurt dışı gezilerinde en çok tercih ettiği yerler; Tayland, Japonya, Hong Kong, Vietnam, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Endonezya, Malezya ve ABD oluyor. Avrupa’daki favori kentler ise Paris, Roma, Prag, Moskova, Interlaken, Viyana, Floransa, Venedik, Budapeşte ve Barcelona oluyor. Çinliler’in son zamanlarda merak sardığı diğer Avrupa ülkelerinin de Sırbistan, İsveç, Finlandiya, Hırvatistan, Belçika, Norveç ve İzlanda olduğu biliniyor. 

TEK BAŞLARINA SEYAHAT DÖNEMİ

Çinli turistler, 2017 yılında Avrupa genelindeki seyahat hizmetlerine 12 milyar dolardan fazla harcama yaptı. Önümüzdeki süreçte Avrupa’daki tren seferlerinin artık en büyük müşterilerinin Çinliler olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Dolayısıyla 12 milyar dolarlık seyahat harcamalarının katlanması bekleniyor. 

Çin Turizm Akademisi’nin açıkladığı raporda Çin merkezli online seyahat şirketleri üzerinden alınan Avrupa seyahatlerinin yüzde 70’i ‘paket turlar’ oldu. Dil, vize, kültür ve diğer faktörlerden dolayı Çinli turistler, Avrupa’yı genelde gruplarla gezmeyi tercih ediyor. Ancak son zamanlarda bu durumda da ciddi oranda bir değişiklik gözlemleniyor. Tek başına gezen Çinli turistlerin sayısı da giderek artıyor. 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir