Çinli balıkçılar binlerce yıllık teknikleri ile şaşırtıyor

Çinliler yüzlerce yıldır bir numaralı geçim kaynağı olarak balıkçılık yapıyor. Bu zaman içerisinde kullanılan tekniklerde uzmanlaşan Çinli balıkçılar, akıl almaz taktiklerle avlanıyorlar. Olta ile balık yakalamanın yanında çok basit kaldığı bu yöntemler görenleri şaşkına çeviriyor. Karabataklar ile Guilin’deki Li Nehri’nde avlanan balıkçılar tarihe ışık tutuyor


Son yapılan araştırmalar ile birlikte Çin’in Henan eyaletinde yapılan kazılar balık üretiminin 8 bin yıl öncesinde yapıldığını gösterdi. Çinlilerin bu alanda dünyanın en eski medeniyeti. İnsanlar tarih boyunca hem içerdiği vitamin ve proteinler yüzünden hem de yakalanmasının rahatlığından balığı oldukça fazla tükettiler. Peki ya Çinliler nasıl balık yakaladı? Dünyanın en eski balık üreticilerinin tekniklerine göz atıyoruz.

KUŞ SÜRÜLERİ

Çin’in Henan eyaletindeki balıkçılar, M.S. 960 yılına kadar geriye gidiyor. Guilin kentinde bulunan Li Nehri’ndeki balıkçılar özellikle sandalla açılıp avcılık yaptıkları dönemlerde kuş sürülerini oldukça yaygın biçimde kullanıyor. Karabatakların bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu bilen balıkçılar, önce kuşları denizin yüzüne salıp balıkları yakalamalarını bekliyor ardından yakaladıkları balıkları yemeden karabatakları yanlarına çekiyorlar. Eğer yakaladığı balık değerli veya büyük ise ağzından alıp yakalayan kuşa ödül olarak daha küçük bir balık veriyorlar.

KARABATAK İLE KURULAN BAĞ ÇOK ÖNEMLİ

Karabatak avı, MS 960’a kadar uzanan eski bir ritüel. Balıkçı ile kuş arasında özel bir bağ olması gerektiğine inanılıyor. Balıkçılar avı serbest bırakabilmeleri için kuşlarını tekneye çekene kadar ki sürede karabatağın avı yemediğinden emin olmaları gerekiyor. Onları bu konuda eğitmek oldukça zorlu bir süreç. Kuş ile bağ kuramayan balıkçılar başarılı olamıyor.

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Çinli balıkçıların kullandıkları bu teknik, unutulmaya yüz tutmuş bir sanat olarak görülüyor. Genellikle nehirlerde ve yerleşim yeri yakınlarında avlanan balıkçıların İmparatorluk ruhsatları bulunuyor. Sırf onları ve nasıl balık yakaladıklarını izlemek için belli başlı bölgelere ziyarete gelen turistler bulunuyor.

UNUTULAN BİR TEKNİK

Yüzyıllardır uygulanan ancak günümüzde çok fazla kullanılmayan bir teknik olan karabatak ile balık yakalamak, tıpkı birçok sanat gibi günümüzde son temsilcilerine sahip. Çin’de birçok balıkçı artık farklı teknikler ile avlanma yoluna gidiyor veya teknolojiyi kullanıyor. Eski moda balıkçıların bildiği bu yöntemler ise onlarla birlikte ölüyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir