Çin’deki stüdyolar Hollywood’u geçti

ABD’li fotoğrafçı Mark Parascandola, Çin’de bulunan dünyanın en büyük açık hava film stüdyosunu görüntüledi. ABD basını “Çin stüdyolar Hollywood’u geçti” yorumunu yaptı


Foto: Mark Parascandola

Çin sineması hızla büyüyor. Ülkedeki sinema sektörü son 10 yıl içinde her yıl ortalama yüzde 35 büyüdü. Bu yıl örneğin Çin’de vizyona giren filmler toplamda 11.05 milyar dolarlık gelir elde etti. ABD’de ise bu yılki rakam 12.11 milyar dolar oldu. Yani Çin sinemalarındaki hasılat oranının ABD’yi geçmesine çok az kaldı. Böylece Çin dünyanın en büyük sinema pazarı olacak.

EN BÜYÜK STÜDYO

Çin’de sinema sektöründe de devlet kontrolü bulunuyor. Bu nedenle yabancı filmlerin ülkeye girişi sıkı bir kontrolden geçiyor. Geçen yıl Çin’de 398 yerli film vizyona girerken yabancı film sayısı 118’de kaldı. Bu Çin yapımı filmlerin çekilmesi için de ülkenin dört bir yanına devasa film stüdyoları yapıldı. Washington merkezli fotoğrafçı Mark Parascandola da Çin’deki sinema stüdyolarını gezerek Once Upon a Time in Shanghai isimli bir kitap çıkardı. Bu stüdyolardan biri de Zhejiang eyaletinde bulunuyor. Hengdian Dünya Stüdyoları isimli tesisin dünyanın en büyük açık hava film stüdyosu olduğu kabul ediliyor. Stüdyonun içinde Yasak Şehir ve Pekin Old Summer Sarayı gibi yerlerin bile replikası bulunuyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir