Çin’deki antik Ginkgo ağacı yaprak dökmeye başladı

Dinozorlar çağından kalma olduğuna inanılan ve anavatanları Çin olan Ginkgo ağaçları yaprak dökmeye başladı. Xi’an’daki 1400 yıllık bu ağacın yapraklarını görmek için binlerce kişi sıraya giriyor


Anavantaları Çin olan ve son yıllarda dünyaca üne kavuşan Ginkgo ağaçları yaprak dökmeye başladı. 200 milyon yıldır yani dinozorlar çağından bu yana hayatta olduklarına inanıldığı için aynı zamanda ‘yaşayan fosiller’ olarak da kabul edilen Ginkgo ağaçlarının en popülerinden biri de Çin’in Xi’an kentindeki Zen Tapınağı’nda bulunuyor.

GÜNDE 3 BİN ZİYARETÇİ SINIRI

Çin İmparatoru Li Shimin (618-907) tarafından dikildiğine inanılan ağacı yapraklarını dökene kadar 60 binden fazla turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Ancak Zen Manastırı günlük ziyaretçi sayısını 3 bin ile sınırladı. Dev cüsseli ağaç Eylül ayının bitiminden bu yana yapraklarını döküyor. Ağacı yakından görmek için internetten rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Yaprak dökümünün ise 20 gün sürmesi bekleniyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir