Çin’de popçu fabrikaları piyasası 280 milyar dolara ulaştı

Çin’de ünlü bir pop yıldızı olmak isteyen binlerce çocuk kurslara akın ediyor. ‘Popçu fabrikası’ olarak anılan bu yerlerin piyasası 280 milyar dolara ulaştı


Güney Kore’den dünyaya yayılan K-pop rüzgarı Çin’de de etkili oluyor. İngiliz BBC haber kanalının sitesinde yer alan haberde Çin’deki “popçu fabrikaları” tanıtıldı. “Çin’deki çocuk popçu fabrikası” başlıklı video haberde Çin genelinde çok sayıda idol kurslarının açıldığı aktarıldı. Yaşları 8 ile 15 arasında değişen binlerce çocuğun en az 5 bin dolar ödeyerek bu kurslara yazıldığı belirtildi. Pop yıldızı olmak isteyen çocukların kurslarda popüler müzikler eşliğinde dans etmeyi ve şarkı söylemeyi öğrendikleri kaydedildi.

‘İDOL OLMAK İSTİYORUM’

Başkent Pekin’deki kurslardan birine giden 12 yaşındaki Yang Jingxin, “Gerçek bir idol olmak istiyorum. Müzik başladığında vücuduma kan pompalandığını hissediyorum” diyor. T Trainee isimli kursun yöneticisi olan Qui Yefeng ise “Çin’deki yüksek nüfus her alanda büyük bir rekabeti beraberinde getiriyor. İdol olma kurs piyasalarının 280 milyar dolara ulaştığını tahmin ediyoruz” dedi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir