Çin’de otel geliri 30 milyar dolar sınırını aştı

Hızlı turist gelmeye devam ettikçe Çin’deki otellerin gelirleri de hızlı artıyor. 30 milyar dolar geliri aşan yıldızlı otellerin yüzde 24’ü de devlete ait


Turizmde hızlı bir ivme yakalayan Çin’de otellerin gelirleri de hızlı bir şekilde artıyor. Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan rapora göre, Çin’deki yıldız otellerin toplam geliri geçtiğimiz yıl 209 milyar yuan’ı (yaklaşık 30 milyar doları) aştı. 2018 sonu itibarıyla 843’ü beş yıldızlı olmak üzere, toplam 10 bin 249 yıldızlı otel bulunuyor.

DÖRT OTELDEN BİRİ DEVLETİN

Oda satış ve catering hizmetlerinin sırasıyla yüzde 44.67 ve toplam gelirin yüzde 40.03’ünü oluşturduğu da açıklandı. Rapora göre, 2018 yılında 1 milyonun üzerinde istihdam yaratan yıldızlı oteller, yaklaşık yüzde 24’ü devlete ait. Açıklamada ayrıca, Güney Çin’in Guangdong eyaletinde geçen yıl 598 yıldızlı otel olduğu ve Çin’in tüm eyalet düzeyindeki bölgelere öncülük ettiği, ardından Zhejiang eyaletinde 548 ve Shandong eyaletinde 544 otel olduğunun altı çizildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir