Çin’de gidilecek yerler listesi

Çin artık sadece gezginlerin değil sıradan turistlerin de ilgi odağı haline geldi. Uzmanlar genellikle Eylül ve Ekim ayları ya da Nisan ve Mayıs aylarında Çin’e gidilmesini öneriyor


Çin artık sadece gezginlerin değil sıradan turistlerin de ilgi odağı haline geldi. Uzmanlar genellikle Eylül ve Ekim ayları ya da Nisan ve Mayıs aylarında Çin’e gidilmesini öneriyor. Çin’deki ulusal tatiller sırasında ülkeye gidilmesi aşırı kalabalık nedeniyle tavsiye edilmiyor. Tabi Çin’de geleneksel bir kutlama törenine katılmak isterseniz ulusal tatil zamanlarını da tercih edebilirsiniz. 

ANA HATLARIYLA ÇİN’DE TURİST OLMAK

Tavsiye edilen en az ziyaret süresi 4 gün. İyi bir kültür ve dinlenme seyahati için 11 gün gerekli. Çin’i daha iyi anlamak için yerel bir aileye misafir olabilirsiniz. Genellikle turistler büyük şehirleri tercih ediyor, ama daha derinlere inmek isteyenler için de Çin’de gidilecek adres fazlasıyla mevcut. Gideceğiniz adreslerden hızlı tren seferleri varsa muhakkak denemelisiniz.

1-4 gün arasında Şanghay çevresindeki su kasabalarını görebilirsiniz. Tarihe meraklıysanız gideceğiniz adres başkent Pekin ya da Xi’an olmalı. Pandaları merak edenlerdenseniz Chengdu’ya 4 günlük bir ziyaret yeterli olacaktır.

İşte Çin’in bazı ünlü turistik merkezleri: 

ÇİN SEDDİ

Yeryüzünün en büyük defansif bloğu olan Çin Seddi, ülkenin kuzeybatısı boyunca seyrediyor. 6 bin metreyi bulan yayılma alanıyla aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Türk saldırısına karşı yapımına MÖ 221 senesinde başlanan Çin Seddi, MS 608’de, yani yaklaşık 800 yılda tamamlandı. 

TİANANMEN MEYDANI

15. yüzyılın başında oluşturulan ve başkent Pekin’de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti’nin tarihi meydanlarından biridir. 440 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Şu anda Dünya’nın en büyük kentsel meydanı olarak bilinmektedir. 

TOPRAK ASKERLER

Şensi eyaletinde bulunan Çin’in ilk hükümdarı Ghin Shi Huang’ın kabrinde bulunan pişmiş kilden yapılan heykellerdir. MÖ 2. yüzyılın başlarına ait heykeller, 1974’te bir çiftçi tarafından tesadüfen keşfedildi. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 

YASAK ŞEHİR

Pekin’in ortasında Ming ve Çing hükümdar ailelerinin ikametgahı olarak kullanılan bir İmparatorluk sarayı. 1406 ve 1420 seneleri içerisinde inşa edildi. 8 bin 707 odası var. 1987’de UNESCO Dünya Mirasları’na dahil edilmiştir. 

CENNET TAPINAĞI

Pekin’in güneydoğu kesiminde yer alan dini yapılar kompleksidir. Ming ve Ging hanedanlarının İmparatorları tarafından da ziyaret edilen tapınak 1406 ve 1420 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu şaşalı yapı, 1998 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. 

HUANGSHAN

Çin Halk Cumhuriyeti’nin doğusunda Anhui Eyaleti’nde yer alan bir dağdır. En yüksek noktası 1,864 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. 

YUNGANG MAĞARALARI

Kuzey Çin, Datong’da bulunan Yungang Mağaraları UNESCO Dünya Mirası Alanı kapsamında ve erken Çin Budist Mağara sanatının en güzel eserlerinden biri olarak biliniyor. 

YANGTZE NEHRİ

Dünyanın en uzun üçüncü nehri olan Yangtze buzullardan, Doğu Çin Denizi’ine akmakta, ayrıca Asya’nın en uzun nehri durumunda. 

ZHUJİAJİAO: DOĞUNUN VENEDİK’İ 

Çin’e gitmeniz halinde uğranılması gereken yerlerden biri de Zhujiajiao Su Şehri. 

KUNMİNG

Uygun iklimi sayesinde yılın her zamanı ziyarete uygun. Ülkenin dört bir yanından trenlerle ulaşılması çok kolay. Kent kültürel zenginliğinin yanı sıra botanik bahçeleri ile de ünlü. 

JİUZHAİGOU

Doğu tutkunları için müthiş bir deneyimi sunan adres diyebiliriz. Şelaleler, dağları, yeşili sizi bekliyor. 

HARBİN: 

Kış sporları için Yabuli Ski Resort, Nanshan Ski Resort, Wanlong Ski Resort, Xiling Ski Resort, Changbaishan Ski Resort, Alshan Alpine Ski Resort gibi adresler mevcut. Diğer taraftan eğer 5 Ocak ile Şubat sonuna kadarki süre içerisinde Harbin’e giderseniz dünyanın en büyük buz festivalini görebilirsiniz. 

CHENGDU PANDA BARINAĞI 

Chengdu Dev Panda Araştırma ve Üreme Merkezi’nde dev pandaları görebilirsiniz. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir