Çin’de gidilecek 30 yer

Masallardan fırlamış evler, antik kaleler, doğa harikası mağaralar, şarkı söyleyen çöller ve dahası… Çin düşündüğünüz gibi sadece gökdelenlerden oluşmuyor


Yasak Şehir, Çin Seddi, Pudong gökdelen ormanı, Terracotta ordusu ve dahası… Ya da ışıl ışıl, kalabalık, gürültülü şehirler… Çin denilince aklımıza genellikle bunlar geliyor. Ancak dev yüzölçümü, farklı coğrafyası ve geniş tarihi ile aslında Çin’de birbirinden harika gidilecek adres var. Üstelik bunların büyük bir kısmı tam anlamıyla doğa harikası olan yerler. ABD merkezli CNN Internatioal kanalının Gezi Servisi de Çin’i daha yakından tanımak için Çin’deki gidilecek 30 adresi derledi:

 1. Anhui: Hongcun Antik Köyü

900 yıllık köy Huangshan Dağı eteklerinde bulunuyor. Ay şeklindeki gölün çevresindeki evler sizi tarihe doğru bir yolculuğa davet ediyor. 

 1. Anhui: Huangshan Dağı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde dağı ananas şeklindeki görüntüsü ile ünlü. 1.863 metrelik dağı kaplayan sisler ise özellikle fotoğrafçılara görsel bir şölen sunuyor. 

 1. Fujian: Wuyi Dağı

Ülkenin güneydoğusunda dağ UNESCO Dünya MirasI Listesi’ndeki bir diğer yer. 2 saat süren 8 kilometrelik gezi boyunca unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Jiu Quxi ırmağı üzerinde bambu teknelerle Wuyili kızların kaptanlığında gezintiye çıkabilirsiniz.

 1. Fujian: Xiapu Çamur Gölleri 

Fotoğrafçıların uğrak adresi olan bölge adeta doğa harikası. 

 1. Gansu: Echoing Kum Dağı

  Kumların rüzgar eşliğinde melodiler oluşturduğu bir yer burası. Deve sırtında bu bölgeyi gezmek mümkün.
   

 2. Guangdong: Kaleleri  

Geçmişte halkı savaş ve yağmalardan korumak için yapılan Kaiping Kale Kuleleri’nden günümüzde yaklaşık bin 800’ü hala ayakta. 

 1. Guangxi: Yangshuo 

Dağ ve nehir manzaralarına doyacağınız bir yer. Gezginlerin muhakkak gidilmesi gereken listesinde genelde yer alan Yangshuo bölgesinde balıkçı köyleri de görülmeye değer.   

 1. Guizhou: Huangguoshu Şelalesi

Bir diğer doğa harikası olan Huangguoshu Şelalesi 80 metrelik yüksekliği ve 70 metrelik uzunluğu ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor. 

 1. Hainan: Guanyin Heykeli 

Dünyanın en büyük heykellerinden olan Tanrıça Guanyin Heykeli tam 108 metre uzunluğunda.

 1. Hainan: Yalong Körfezi 

7,5 kilometre uzunluğunda bir plajıyla ünlü olan körfez son yılların en popüler adreslerinden biri haline geldi. Lüks otelleri ve palmiye ağaçları ile su sporları için de çok doğru bir adres. 

 1. Hebei: Chengde Dağı Konutu 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Chengde Dağı aslında Qing Hanedanlığı döneminde yazlık konut olarak kullanılıyordu. Sakin vadileriyle ünlü olan bölge birbirinden güzel bahçeleriyle de ünlü.

 1. Heilongjiang: Saint Sophia Katedrali 

Burası aynı zamanda Doğu ve Güneydoğu Asya’daki en büyük Ortodoks kilisesi. Zamanında Ruslar tarafından inşa edildi. 

 1. Henan: Longtan Vadisi

Tam olarak 12 kilometrelik olan U şeklindeki vadi için kısaca saklı cennet demek mümkün. 

 

 1. Hubei: Enshi Kanyonu

150 metrelik dev karst sütunu ve dağlara oyulan yolu ile ile ünlü yer için Çin’in Büyük Kanyonu diyebiliriz. 

 1. Hubei: Shennongjia 

Maceraperestler için ideal bir yer olabilir. Bunun nedeni ise yüzlerce kişi Shennongjia’da Koca Ayak benzeri bir canlı gördüğünü iddia ediyor. Hala ‘yeti’nin varlığı kanıtlanamasa da Shennongjia’daki maymunlar da görülmeye değer. 

 1. Hunan: Fenghuang 

Burayı görünce Çinliler’in Hallstatt’a olan tutkularına anlam veremiyorsunuz. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunan kasabaki sıralanmış ahşap sanat ve mirariye düşkünleri bekliyor. 

 1. Hunan: Zhangjiajie 

Avatar filminden bir sahneye bakıyor gibi hissedebilirsiniz. Burası aynı zamanda Avatar Dağları olarak da biliniyor. Oscarlı filmdeki yüzen dağlar buradan esinlenilerek beyaz perdeye aktarıldı. Zhangjiajie’de 3 binden fazla dev taş sütunlar bulunuyor. En büyükleri 400 metreden uzun. 

 1. İç Moğalistan: Singing Sand Körfezi 

Şu an YouTube’da “İç Moğalistan: Singing Sand Körfezi” diye arama yaparak şarkı söyleyen kumları dinleyebilirsiniz. Sesler ürkütü olduğu kadar da merak uyandırıcı. 

 1. Jiangsu: Brahma Sarayı

Feng shui meraklılarının uğraması gereken bir yer. 

 1. Jiangxi: Lu Dağı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lushan Milli Parkı da burada bulunuyor. Burası aynı zamanda Çin’in en ünlü şair ve ressamlarının da yaşadığı yer olarak biliniyor. 

 1. Jiangxi: Wuyuan 

İlk başta İsviçre’nin köylerini andıran antik kasabalara ev sahipliği yapan bölge özellikle bahar döneminde turistlerin ilgisini çekiyor. 

 1. Jilin: Cennet Gölü 

Aslında adı durumu özetliyor. Çin – Kuzey Kore sınırındaki göl parlaklığı ile dikkat çekiyor. Baekdu Dağı’nın kalderasında yer alan göl aynı zamanda dünyanın en yüksek krater gölü ünvanına sahip. 

 1. Liaoning: Benxi Mağarası

5 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen su mağarası 5.8 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun yeraltı nehri. 

 1. Liaoning: Golden Pebble Kumsalı 

30 kilometre uzunluğundaki kumsal aynı zamanda hayvanlara benzeyen dev kayalarıyla da ünlü. 

 1. Ningxia: Sand Lake 

Develerle turistik gezilerin düzenlendiği bölge, 1000’e yakın farklı kuş türünün de göç rotası üzerinde olduğu için ayrı bir öneme sahip. 

 1. Qinghai: Qinghai Gölü

“Dünyanın Damı” olarak adlandırılan Qinghai-Tibet Yaylası’nın kuzeydoğusunda yer alan Qinghai Gölü, Çin’in en büyük kıta içi tuzlu gölüdür

 1. Shaanxi: Xi’an City Wall 

900 yıllık olan Şehir Duvarı 13.7 kilometre uzunluğu, 12 metre yüksekliğinde ve 18 metre genişliğinde. Duvar aynı zamanda 3 – 4 saatlik bir bisiklet yolculuğunun ardından ulaşılan müthiş bir seyir bölgesine sahip. 

 1. Shandong: Trestle Köprüsü 

440 metre uzunluğundaki köprü 1892’de inşa edildi. 

 1. Shanxi: Hukou Şelalesi

Çin’in en büyük ikinci şelalesi olan Hukou, 20 metre yüksekliğinde ve 30 metre genişliğinde. 

 1. Sincan: Karakul Gölü

Burası aynı zamanda dünyanın en tehlikeli yollarından biri olan Karakoram’a da ev sahipliği yapıyor. Karakul Gölü için dağ buzullarının yansımasından dolayı dev bir ayna tanımını yapmak yanlış olmaz. 

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir