Çin’de 8 bin yıllık balık çiftliği bulundu

Çin’de bilim adamları bir arkeoloji kazısında tam 8 bin yıllık bir balık çiftliği buldular. Daha önce M.Ö. 1140’lara kadar giden balık üretiminin sekiz kat geriye gitmesi herkesi hayrete düşürdü.


Kağıttan, pusula ve baruta kadar bir çok ilki gerçekleştiren ve keşfeden Çin’in tarihinde ilginç bir buluş daha yapıldı. Denizcilik kültürü araştırmaları sırasında arkeolojik bir kazıda 8 bin yıl öncesine ait balık çiftliği bulundu. Çinli bilim adamları Ekoloji ve Evrim dergisinde yayınlanan makalede bulunan balık kemiklerinin bir balık çiftliğine ait olduğunu keşfetti.

SEKİZ KAT GERİYE GİTTİ

Şu ana kadar eski şiirlerden ve yapılan arkeolojik araştırmalardan balık üretiminin Milattan Önce 1140 ait olduğu düşünülüyordu. Ancak yapılan bu yeni keşifle 8 bin yıl geriye gidildi. Neolitik Çağın erken dönemlerine denk gelen buluş,  Henan eyaletinde gerçekleştirildi. Arkeolojik sahada daha önce de pirinç ve domuz yetiştirildiğini dair kanıtlar bulunmuştu.

6200-5700 YILLARI ARASINDA

Aynı zamanda içeceklerin fermante edildiği de keşfedildi. Yüzlerce balık fosilinin bir arada bulunduğu bölgede farklı Neolitik dönemlere ait de farklı boylarda balıklar bulundu. 6200-5700 yılları arasında bulunan çeşitli türde kemikler, deniz ürünleri yetiştirmenin Çin’de o dönemde 3 farklı aşamadan geçtiğini de gösterdi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir