Çin Yeni Yılı’nda 3 milyar yolculuk yapılacak

Çin Takvimi’nde her yıl 10 Ocak ile 18 Şubat arasında düzenlenen İlkbahar Festivali ya da diğer adıyla Çin Yeni Yılı kapsamındaki dünyanın en büyük göçü bugün başlıyor. Ülkede 3 milyar yolculuk yapılacak


Çin Takvimi’ne göre geleneksel olarak kutlanan İlkbahar Festivali ya da diğer adıyla Çin Yeni Yılı bugün başlıyor. Her yıl 10 Ocak ile 18 Şubat arasındaki festival boyunca ülke genelinde toplamda 3 milyar yolculuk yapılacak. Bu nedenle festival aynı zamanda dünyanın en büyük göçü olarak da kabul ediliyor. 10 Ocak – 18 Şubat arasındaki tarih boyunca ülke genelindeki aileler bir araya gelecek.

ÇİN YENİ YILI NE ZAMAN?

Çin Xinhua haber ajansındaki detaylara göre bu yılki yolculuklar artacak. Buna göre tren yolculukları geçen yıla göre yüzde 8, hava yolculukları da yüzde 8.4 artacak. Çin Takvimi’ne göre bu yıl Çin Yeni Yılı ise 25 Ocak’a denk geliyor. Şimdiye kadar 300 milyon tren bileti satıldı. Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı’ndan 65 bin 200 uçuş yapılması planlanıyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir