Çin Seddi’nin tamamını sadece onlar yürüdü

Çin denilince akla ilk gelenlerden biri hiç şüphesiz Çin Seddi oluyor. Şimdiye kadar tarihi yapıyı baştan sona sadece 3 kişi yürüyebildi


1984 yılının ilkbaharında başladı tarihi yürüyüş. Çin’de 3 kafadar büyük bir azim örneği sergileyerek kırılması zor bir rekora imza attı. Ekibin başında Dong Yao-hui isimli maceraperest vardı. O zamanlar meraklı bir genç olan Dong Yao-hui kafasına Çin Seddi’ni takmıştı bir kere: Kim yaptı? Neden yaptı? Nasıl yaptı? Ne zaman yaptı?

ARAŞTIRMALARI BOŞA ÇIKTI

Sorularına cevap bulabilmek için ilk başta araştırmalara daldı. Ancak hem elindeki imkanlar kısıtlıydı hem de o dönem Çin hükümet kaynakların bile ulaşmak çok zordu. Hatta kendi anlatımıyla devletin arşivinde bile aradığı sorulara istediği cevapları bulamamıştı. Pes etmedi ama. Yanına iki arkadaşını daha aldı. Wu De-yu ve Zhang Yuan-hua’nın da teklife hiç direnmedi bile. Üç kişi olmuşlardı. Amaçları aynıydı. Çin Seddi’nin sırlarını çözeceklerdi. Ama nasıl yapacaklarını bilmiyorlardı.

17 AY SÜRDÜ

Vakit kaybetmeden soluğu Çin Seddi’nde aldılar. Kısa bir incelemenin ardından kararlarını verdiler. Seddi baştan sonuna kadar yürüyeceklerdi. Gerekli izinleri aldılar. Uzun bir eğitim süreci başladı. Sabırla çalıştılar. Ve sonunda bekledikleri an geldi. 1984 yılında başladılar yolculuklarına. Tam 17 ay boyunca yürüdüler. 2 bin 500 yıllık tarihi olan Çin Seddi’nin başından sonuna kadar 8 bin 8850 kilometre boyunca yürüdüler. Bu süre içinde kavurucu sıcaklar ve dondurucu soğuklara göğüs geldiler. Ama azimlerinin meyvesini de topladılar. Amaçlarına ulaşmışlardı. Tarihe geçtiler. Çin Seddi’nin baştan sonuna kadar yürüyen ilk kişiler oldular. Hala da tekler. Guiness Rekorlar Kitabı’na da giren üç arkadaşın yaptığını başaran hala çıkmadı.

TARİHİ DE KURTARDILAR

Üç arkadaş sadece tarihe geçmekle kalmadı aynı zamanda tarihi de değiştirdiler. O dönem oldukça bakımsız olan ve binlerce kilometrelik kısmı hakkında yeterli bilgi olmayan Çin Seddi’ne yönelik ilgiyi bir anda artırdılar. Üstelik bu ilgi sadece kendi ülkeleriyle sınırlı kalmadı. Çin Seddi’nin “Uzaydan bile görünüyor” miti hızla yayıldı. Yani tarihi yapının uluslararası alanda bilinilirliği en üst seviyeye çıkmıştı.

GÜNÜMÜZDE 21 BİN KİLOMETRE

Dong Yao-hui, Wu De-yu ve Zhang Yuan-hua’nın yürüyüşünün ardından Çin hükümeti tarihi yapıyı sağlam bir bakım onarımdan geçirdi. Bu çalışmalar kapsamında Çin Seddi’nin uzunluğu günümüzde 21 bin kilometreye kadar çıkarıldı. Ve insanlık tarihinin en önemli eserlerinden bir olan Çin Seddi’ni artık her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor.

ÇİN SEDDİ’NİN OĞLU

Şimdilerde 62 yaşında olan Dong Yao-hui “Hiç durmadan yürümüştük. Bunu bir daha gerçekleştiren de olmadı. İyi ki böyle bir yolculuğa çıkmışız. İki yıl boyunca hazırlanmıştık. Ama sadece 508 günde yolculuğumuzu tamamlamayı başardık. Sonra insanlara bana ‘Çin Seddi’nin oğlu’ demeye başladı” sözleriyle yaşadıkları gururun hala ne kadar canlı olduğunu anlatıyor. Çin Seddi hakkında yaşayan en önemli otoritelerden biri olarak kabul edilen Dong Yao-hui, eski ABD başkanları Bill Clinton ve George W. Bush’a da Çin Seddi’ni ziyaretlerinde rehberlik yapmıştı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir