Barcelona, Çin’e açılıyor

Dünyaca ünlü Katalan ekibi Barcelona, dev Çin pazarında daha fazla etkili olmak için kolları sıvadı. Ünlü kulüp Barcelona ortalıklar kurmak, hayranları ile etkileşim sağlamak, marka değerini yükseltmek amacıyla Çin firmaları ile işbirliği yaptı


Dünyaca ünlü İspanyol Barcelona futbol kulübü yeni ve mevcut taraftar kitlesi ile etkileşimini arttırmak için nüfusu 1.4 milyar olan Çin’e çok büyük önem veriyor. Marka değeri ve bilinirlik açısından stratejik öneme sahip Asya ülkesi, barındırdığı ekonomik büyüklük sebebiyle İspanyol kulübünün radarına girdi. Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu, Çin’de 47 milyonluk bir taraftar kitlelerinin olduğunu ve bunun da Barcelona’nın küresel çaptaki taraftarlarının yüzde 16’sını oluşturduğunu söyleyerek, işletmelerden tüketiciye kadar Çin’in çok büyük bir potansiyel barındığını belirtti.

BARÇA, ÇİN’DE GENÇLİK KAMPLARI OLUŞTURACAK

Çin genelindeki Barcelona antrenörleri bugüne kadar akademilerde ve kamplarda 15 binden fazla futbolcu adayı yetiştirdi. Katalan ekibi ayrıca İspanya dışındaki ilk müze olan ‘’Barca Experience Haikou’yu da açtı. Barcelona şu anda Çin’de 6 ticari ortağa sahip.

Barcelona, Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo ile temmuz ayında gelecek üç sezon için ortalık anlaşması sağladı. Taraftarlar için yapılacak olan TV reklamlarında etkileşimin artması adına birlikte çalışma yürütülecek. China Daily gazetesinin Barça Başkanı Bartomeu ile yaptığı röportajda yapılan anlaşmalar ve Barcelona kulübünün ekonomik kalkınma planları hakkındaki soruları yanıtladı.

Çin’in hem İspanya futbolu hem de Barcelona açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Bartomeu ‘’Barça ile ilgilenen insanlar her geçen gün artıyor. Bu kulübümüzün farkındalığını ve anlayışını arttırmamız, hayranlarımızla iletişim kurmamız ve kulübün temel çizgisine katkıda bulunacak ek gelir kaynakları oluşturmamız adına büyük bir fırsat’’ diyerek sözlerine devam etti.  Çin’deki yatırımlarının ilerleyen yıllarda artmaya devam edeceğini belirten Bartomeu, Oppo’nun yanı sıra Pudong Gelişim Bankası, Yunnan Baiyao ve Mission Hills Group gibi şirketlerle de anlaşma sağladığını dile getirdi.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir