Balonlar en çok Çinliler için havalandı

Çinli turistlerin Türkiye’de en uğrak yerlerinden biri haline gelen Kapadokya’da balonlar bir kez daha en çok Çinliler için havalandı


Çin’de 1 – 7 Ekim arasındaki tatil en çok Kapadokya’ya yaradı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılı anısına ülkedeki 1 haftalık Ulusal Gün Tatili nedeniyle Çinli turistler dünyanın dört bir yanına gezmeye çıktı. Yılın ilk yarısında yabancı ülkelerde toplamda 127.5 milyar dolarlık harcama yapan Çinli turistler, 1 – 7 Ekim arasındaki tatil boyunca da para saçtı.

YÜZDE 40 ARTTI

Çinli turistlerin Türkiye’deki en popüler adreslerinden olan Kapadokya da Ulusal Gün Tatili’nden nasibini aldı. Xinhua ajansındaki habere göre Çin’deki tatil boyunca Kapadokya’daki doluluk oranı yüzde 40 arttı. Xinhua ajansına konuşan Dorak Tur şirketinden Serdar İbiş, 1 – 7 Ekim tarihleri arasında Kapadokya’yı ziyaret eden yabancı turistlerin yüzde 70’inin Çinliler olduğunu söyledi. Kapadokya’yı Ocak-Eylül arasında ise 437 bin turist ziyaret etti.  Çinli şarkıcı Xiao Zhang’ın “Seni romantik Türkiye’ye götürmek istiyorum” şarkısının klibinde Kapadokya’yı gören Çinliler bölgenin en popüler ziyaretçilerinden oldu. Türkiye’ye bu yılın ilk 8 ayında gelen Çinli turist sayısı ise 292 bini geçti.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir