Aşağıya bakmayın!

Çin’in dört bir yanında maceraperestleri bekleyen yerler var: Binlerce metre yükseklikteki salıncaklar ya da cam zeminli köprüler… Bu dağ yolu ise onlarca ölüme rağmen ziyaretçi akınına uğruyor


Bir gün yolunuz Çin’e düşürse ve eğer cesaretinize de güveniyorsanız gidilecek yerler listenize Huashan Dağı’nı da ekleyin. Şensi eyaletindeki bu dağın zirvesindeki yol her yıl yüz binlerce maceraperesti ağırlıyor. Üstelik 2 bin metre yükseklikteki dağ yolunda yürümek ve sosyal medya hesapları için bir selfie çekmek isterken her yıl 100 kişinin öldüğü iddia ediliyor. Çinli yetkililer ise bu ölüm iddialarını doğrulamıyor.

45 CM GENİŞLİĞİNDE

Dağın batı tarafındaki zirvesine teleferik ile 15 dakikada çıkılıyor, doğu tarafına ulaşmak için 3o dakika boyunca yürümek gerekiyor. Yola ulaşmak için çıkılması gereken merdiveni çıkmak da tam anlamıyla cesaret istiyor. Düzenli olarak güvenlik tedbirleri alınan dağ yolunun en geniş kısmının 45 santimetre olduğu biliniyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir