Animasyon filmi kriz çıkardı

Çin merkezli bir animasyon filmi diplomatik krize neden oldu. Abominable isimli film, Çin’in uluslararası arenada en çok sorun yaşadığı bölgelerin başında gelen Güney Çin Denizi’ndeki sınır anlaşmazlığını tetikledi


Çin’de vizyona giren Abominable isimli bir animasyon filmi diplomatik krizine neden oldu. Filmdeki bir sahnede yayınlanan bir harita nedeniyle Çin hükümeti Malezya ve Vietnam ile karşı karşıya geldi. Filmdeki sahnede Güney Çin Denizi’ndeki “nine-dash / 9 çizgi hattı” olarak adlandırılan ve bölge ülkelerinin hak iddia ettiği sınırlarla ilgili kısım Çin’e ait gösterildi. Bunun ardından Malezya yönetimi bu sahnenin sansürlenmesini istedi.

YERALTI AÇISINDAN ZENGİN

Malezya’nın dışında Vietnam da filmi gösterimden çektiğini açıkladı. Filipinler de tartışmaya dahil olarak, söz konusu sahne nedeniyle filmin boykot edileceğini açıkladı. U şeklindeki hat yeraltı kaynakları açısından oldukça zengin. Çin’in yanı sıra birçok ülke bölgenin kendisine ait olduğunu savunuyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir