5 milyondan 143 milyona

2013’ten bu yana dünyayı en fazla gezen turistler Çinliler oluyor. Çinli gezginlerin sayısı 1995 yılında 5 milyondan 143 milyona yükseldi


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun verilerine göre uluslararası turist sayısı 1950 yılında sadece 25 milyondu. Bu oran geçen yıl 1.3 milyar kişiye ulaştı. Yine Birleşmiş Milletler’in tahminine göre 2030 yılında ise dünyayı gezen uluslararası turist sayısı 1.8 milyara ulaşacak.

HİNTLİLER GELİYOR

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu tarafından açıklanan resmi rakamlara göre ayrıca 6 yıldır dünyayı en çok gezenler Çinli turistler oluyor. Çin Turizm Bakanlığı verilerine göre ise 1995 yılında dünyayı gezen Çinli turist sayısı sadece 5 milyon kişiydi. Bu rakam günümüzde 143 milyon kişiyi geçti. Çinli turistler ayrıca 2017 yılında 257 milyar dolar harcadı. Bu harcama oranı da 1995 yılındaki harcamalardan 70 kat daha fazla oldu. Çinli turistler harcama konusunda da dünya birincisi konumunda. Ancak 2030 yılına kadar dünyayı en çok gezenlerin Hintliler’in olması bekleniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir