4 ‘ölüm’ 8 ‘şans’ demek

Çin’de siyasiler politikalarında ne kadar kararlı olduklarını göstermek için sayıları kullanıyor. Halk arasında ise bazı sayılar ‘uğursuz’ oldukları gerekçesiyle yok sayılıyor.


Eğer karşınızdakine onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyemeyecek kadar utangaçsanız, rakamlara başvurun. Örneğin bir mesaj atın ve sadece ‘2010000’ yazın. Eğer Çin kültürüne meraklı biriyse hemen ne demek istediğinizi anlayacaktır. Çin’de 2010000 “Seni 10 bin yıldır seviyorum” demek. 

DAİRE 4’LER YABANCILARA

Evet! Çinliler sayılara bu kadar saplantılı. Hatta dahası var. 4 rakamının Çin’de nasıl yok sayıldığına dair hikayeler duymuşsunuzdur. Kısaca hatırlatalım. 4 Mandarin dilinde ‘ölüm’ demek. O yüzden asansörlerde 4 rakamını göremezsiniz. Bunun yerine 1, 2, 3A, 3B gibi kat rakamları kullanılıyor. Ya da bir apartmandaki 4 ya da 44 numaraları daireler hep yabancılara kiralanıyor. Çinliler oturmak istemiyor çünkü.

İNTERNET ADRESLERİ DE RAKAM 

8 rakamı ise Çinliler için çok önemli. ‘Şans’ anlamına geliyor. Bu yüzden eğer araba plakanızda 8 ya da telefon numaranızda 888 rakamları varsa çok zengin olabilirsiniz. Şanslı plakanızı ya da telefon numaranızı çok yüksek fiyatlara satma şansınız var.   

Mesajlardaki rakamlara geri dönelim. 2010000 nasıl “Seni 10 bin yıldır seviyorum” anlamına geliyorsa, 748 “Cehenneme git”, 555 “ağlayan emoji” olarak kabul ediliyor. Aslında bu liste tahmin edeceğinizden çok daha uzun. 

Çin’de ayrıca birçok önemli kurumun internet adresleri de rakamlardan oluşuyor. Günde ortalama 9.37 milyon biletin satıldığı ülkenin resmi Tren Seferleri Birimi’nin internet adresi 12306.cn şeklinde hizmet veriyor. 

SİYASETÇİLER DE KULLANIYOR

Haberimizin başında belirttiğimiz gibi sayılar Çinli siyasetçiler için de çok önemli. Örneğin, Mao’nun Kültür Devrimi sırasında kullandığı 4 Eskileri gibi. Hatırlayacağınız üzere Mao yönetimi o dönem, Eski İdeolojiler, Eski Kültürler, Eski Gelenekler ve Eski Alışkanlıklar olmak üzere 4 Eski’ye savaş açmıştı. Eskilere ölüm mesajı için 4 Eskiler denilmişti yani.

Ya da mevcut Devlet Başkanı Xi Jinping, modern sosyalizm doktrinini açıkladığı 2017’deki ünlü konuşmasında yine 4 yani ‘ölüm’e gönderme yapmıştı. Çin lideri Xi Jinping 4 Kapsayıcılık’tan bahsetmişti. Yani kendi yönetimi için olmazsa olmazlar… 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir