22 milyon dolarlık vatanseverlik

Çin ile Hong Kong arasındaki siyasi kriz moda sektörünü vurmaya devam ediyor. Swarovski, Givenchy, Nike, Gap, Versace’nin ardından Coach markası da krize dahil oldu


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde haziran ayından bu yana yaşanan siyasi kriz moda dünyasını da derinden etkilemeye devam ediyor. Swarovski, Givenchy, Nike, Gap, Versace gibi markaların ardından Coach markası da krize dahil oldu. Çin’deki 1.2 trilyon dolarlık lüks tüketim pazarındaki etkilerini kaybetmek istemeyen markaların başı Hong Kong meselesi yüzünden derde giriyor.

VICTORIA’S SECRET MODELİ

Swarovski, Givenchy, Nike, Gap, Versace gibi markalar ürünlerinde Hong Kong’u bağımsız ülke olarak gösterince özür dilemişti. Son olarak ABD merkezli Coach markasının da bir tişörtünde Hong Kong’un Çin’e bağlı bir bölge olarak değil de ülke olarak gösterilmesi üzerine kriz yaşandı. Coach’ın anlaşmalı modellerinden olan Çinli manken Liu Wen, Çin’in Twitter’ı olan Weibo’daki 24.7 milyonluk takipçilerine yaptığı açıklamada skandalın ardından marka ile çalışmayı bıraktığını açıkladı. Aynı zamanda Victoria’s Secret modeli olan 31 yaşındaki Liu Wen ülkesinin en ünlü mankenlerinden biri olarak biliniyor. Ancak Batı basınında yer alan haberlerde göre Liu Wen, Coach ile anlaşmasını feshettiği için 22 milyon dolar ödemek zorunda kalabilir.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir