2 milyon dolarlık Çin aslanlarına ilgi azaldı

Çin Tibet Mastifleri dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahipler. Kısa bir süre öncesine kadar 2 milyon dolara bile satılan mastif vardı. Ancak son yıllarda dev cüsseleri ve yeleleri ünlü olan bu türe ilgi azaldı


Çinliler zenginleştikçe halkın lüks harcamaları da çeşitlenmeye başladı. Çin’de halkın en fazla harcama yaptığı alanlardan biri de evcil hayvanlar oluyor. Geçen yıl ülke genelinde evcil hayvanlar için 25 milyar dolarlık bir harcama yapıldı. Çinliler artık köpeklerini düzenli olarak güzellik bakım merkezlerine götürüyor. En çok ilgi gören köpek türlerinin başında ise Çin aslanları ya da diğer adlarıyla Çin Tibet Mastifleri geliyor.

ELİTLİĞİN SİMGESİ

Kısa bir süre öncesine kadar sadece milyonerlerin sahip olduğu bu tür artık orta sınıf bir Çinli’ için de cazip olmaya başladı. Dev cüsselerinin yanı sıra sahiplerine olan bağlılıkları ile de ünlü ve en çok da aslana benzeyen yeleleri ile dikkat çeken mastifler 4 ile 5 yıl önce elitliğin simgesi olarak kabul ediliyordu. Çok nadir bulunmaları ve saf kan olmaları nedeniyle sadece çok zenginler mastifleri satın alabiliyordu. Nesilleri de tükenme tehdidi altında olmaları nedeniyle koruma altında olan mastifler bu nedenle dünyanın en pahalı köpeği unvanını kazandı.

ASLAN DİYE SERGİLEDİLER

2011 yılında 11 aylık Big Splash isimli bir mastif 1.5 milyon dolara, 2014 yılında ise 90 kilogram ağırlığında olan başka bir mastif cinsi köpek yaklaşık 2 milyon dolara satılmıştı. Uzmanlarına göre aslında Çin mastifi ile Tibet mastifleri birbirinden farklı. Ancak Asya genelinde bu iki türün de yeleleri ve cüsseleri nedeniyle aslan soyundan geldiklerine inanılıyor. Dolayısıyla halk arasında çok kıymetliler. Mastifler arasında aslana o kadar çok benzeyenler var ki Henan eyaletindeki bir hayvanat bahçesinde ziyaretçilere aylarca bir mastif cinsi köpek aslan olarak sunulmuştu.

ŞİMDİLERDE 2 BİN DOLAR

Ancak son zamanlarda ise Çinliler arasında mastiflere karşı ilgi azalmaya başladı. New York Times gazetesindeki bir habere göre günümüzde mastiflerin ortalama fiyatı 2 bin dolara kadar geriledi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir