10 milyar dolarlık ışık gösterileri tartışılıyor

Çin’in megaşehirlerindeki gökdelenlere ya da simge yapılara yılın belli dönemlerinde uygulanan ışık gösterileri yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi


Çin’de özellikle nüfusu 10 milyonu geçen megaşehirlerde gerçekleştirilen ışık gösterileri büyük ilgi görüyor. Gökdelenler ya da Yasak Şehir gibi tarihi yapıların üzerine yansıtılarak yapılan gösteriler yeni tür turizm modeli olarak kabul ediliyor. Karanlığın çökmesiyle gökyüzünü ışıl ışıl aydınlatan rengarenkler ışık gösterileri ülkede 2008 yılından bu yana çok popüler. 11 yıl önce başkent Pekin’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nın açılışında yapılan ışık gösterisinin ardından bu tarz şovlar hızla yayılan bir akıma dönüştü.

ELEKTRİK İSRAFI

Öyle ki günümüzde Çin’deki ışık gösterileri piyasası 10 milyar dolara yaklaştı. Gelecek yıldan itibaren bu piyasanın 12 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. Ancak milyonlarca kişinin büyük beğenisi kazanan ışık gösterilerine karşı diğer taraftan da itirazlar giderek arıyor. Gösterilerin çok ciddi bir elektrik israfına neden olduğunu savunanlar, ayrıca ışık kirliliği ile de ekosisteme ve tarihi yapılara zarar verildiğini savunuyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir