İşte Çin Bayrağı’ndaki Simgeler

Her ülkenin bağımsızlığını ve karakteristik özelliklerini simgeleyen bir bayrağı var. Kimi bayraklar sahip olduğu semboller ile ülkelerin tarihlerinden bahsederken kimilerinin renkleri ülke tarihine ışık tutar. Peki Çin Bayrağı’nda neler gizli?


Çin son yıllarda; ticaret savaşları, Kuşak ve Yol projeleri, yaptığı teknolojik atılımlar ve uygulanan ekonomik reformlar sayesinde adından çokça söz ettirdi. Herkesin merak ettiği ve sıkça takip ettiği Asya’nın süper gücü, bayrağındaki simgelerle de dikkat çekiyor.

ÇİN BAYRAĞININ BARINDIRDIĞI ANLAMLAR

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ulusal simgesi olan bayrağı, kırmızı fon üzerine sol üst köşesinde bulunan 1 büyük 4 küçük yıldız ile tamamlanır. Oldukça sade ve gösterişsiz duran bu bayrak derin anlamlara sahiptir. Bayrağın kırmızı olmasının sebebi devrimi simgelemesidir. Çin Devrimi ve Mao Zedung’ un anısına oluşturulan bu renk Asya ülkesi için büyük önem arz eder.

BAYRAK ÜZERİNDEKİ YILDIZLAR

Bayrağın üzerindeki büyük yıldız Çin Komünist Partisi ÇKP’yi, 4 küçük yıldız ise Çin halkını temsil eder. Hilal şeklinde gelen küçük yıldızlar Çin halkının komünist parti etrafında nasıl bir birlik kurduğunu anlatır. Bayrağın üzerindeki yıldızların sarı renkli olması ise Büyük Çin Devrimi üzerinde partinin ve halkın parıldaması anlamına gelir.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin yönetim biçimi

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıkları günden beri düzen içinde yaşamaya çalışıyor. Belli bir lideri ve belli idari yapıları olan ilkel topluluklardan günümüze kadar yönetim anlayışları çeşitlendi ve form değiştirdi. Bugün dünya üzerinde yaygın olarak bulunan birçok yönetim biçimi var. Çin Halk Cumhuriyeti ise tek komünist parti rejimine dayanan sosyalist bir devlet düzenine sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir