Çin’de mobil kullanıcılara yüz taraması

Çin’de yüz tarama alanında beklenen yeni bir uygulama hayata sokuldu. Artık Çin’deki her cep telefonu sahibi gerçek isimlerini kullanıp kullanmadığını yüz tarama sistemi ile onaylatmak zorunda


Eylül ayında ilan edilen yönetmelik Pazar günü yürürlüğe girdi. Hükümet bu düzenleme ile ‘’vatandaşların siber alandaki meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı’’ amaçladığını belirtti. Hali hazırda nüfusunun özelliklerini araştırmak için yüz tanıma teknolojisi kullanan Çin, bunun kapsamını her alanda genişletmek istiyor. Yüz tanıma teknolojilerinde dünya devi olan ülke son zamanlarda artan tartışmalara da neden oldu.

YENİ KURALLAR BELİRLENDİ

Yeni bir cihaz aldığında veya veri sözleşmeleri için kayıt olurken, kişilerin zaten ulusal kimliklerini göstermeleri (birçok ülkede geçerli) ve fotoğraf çektirmeleri isteniyor. Fakat şuanda Çin’de yapılan uygulama ile belirtilen kimliğin kullanıcıya ait olup olmadığını doğrulamak adına yüzleri de taranacak. Çin uzun yıllardır internet kullanan kullanıcıların kendi adları ile ağa bağlanmaları için kurallar koymaya çalışıyor. Örneğin 2017 ‘de yapılan düzenleme ile çevirimiçi içerik göndermelerine izin vermeden önce bir kullanıcının gerçek kimliğini doğrulamak için belli başlı internet platformları gerekli kılınmıştı. Büyük bir çoğunluğunun internete telefonları üzerinden eriştiği Çin’de Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı bu yeni uygulamayı yürürlüğe soktu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER YÜKSELDİ

Düzenlemenin ortaya çıktığı eylül ayında insanlardan büyük bir tepki gelmezken yüzlerce sosyal medya kullanıcısı yürürlüğe girdiği anda internet üzerindeki verilerinin her geçen gün arttığını, kişisel verilerinin mahremiyeti olduğunu dile getirdi. Hükümet insanların neden korktuklarını sorgularken halk sürekli izlenmenin üzerlerinde bir baskı oluşturduğundan şikayetçi. Halkın onayına sunulmadan yapılan bu uygulamanın gelecekte çok daha büyük sorunlara yol açıp açmayacağı Çin toplumu açısından merak konusu.

 

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin yönetim biçimi

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıkları günden beri düzen içinde yaşamaya çalışıyor. Belli bir lideri ve belli idari yapıları olan ilkel topluluklardan günümüze kadar yönetim anlayışları çeşitlendi ve form değiştirdi. Bugün dünya üzerinde yaygın olarak bulunan birçok yönetim biçimi var. Çin Halk Cumhuriyeti ise tek komünist parti rejimine dayanan sosyalist bir devlet düzenine sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir