Çin yönetim biçimi

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıkları günden beri düzen içinde yaşamaya çalışıyor. Belli bir lideri ve belli idari yapıları olan ilkel topluluklardan günümüze kadar yönetim anlayışları çeşitlendi ve form değiştirdi. Bugün dünya üzerinde yaygın olarak bulunan birçok yönetim biçimi var. Çin Halk Cumhuriyeti ise tek komünist parti rejimine dayanan sosyalist bir devlet düzenine sahip


Çin, tarih olarak çok eski bir devlet olmasına karşın 1949 yılında ÇKP (Çin Komünist Partisi) tarafından Çin Halk Cumhuriyeti adıyla kurulmuştur. O günden bu yana tek parti rejimi ile yönetilen ülke ÇKP tarafından idare ediliyor. ÇKP’nin genel sekreteri aynı zamanda Devlet Başkanı unvanına sahip.

ÇİN REJİM SAVAŞLARI

1921 yılında Çin, geleceğini şekillendirecek bir savaş yaşadı. İktidarı ele geçiren milliyetçi Kuomin Tang partisi Mao Zedong liderliğindeki ÇKP gerilla ordusu ile bir iç savaş başlattı. Savaştan zaferle ayrılan Mao, sosyalist ve Marksist bir yönetim biçimi benimseyen Çin Halk Cumhuriyetini kurdu.

MAO ZEDONG

BUGÜNKÜ MODERN ÇİN

Mao, 1978 yılında ölünceye kadar ülkesindeki tüm kapitalist ideolojilere savaş açtı. Başlattığı Kültür Devrimi ile ülkenin hanedanlık ile yönetildiği geleneksel tarihini silmek adına birçok çalışma yürüttü. Mao öldükten sadece 2 yıl sonra ülkenin kalkınmasının ve Dünya’ya açılmasının baş mimarı Dıng Şiaoping liderliğinde bugünkü ‘’ Modern Çin Sosyalizmi ‘’ düzenine geçildi. Çin bu sayede komünist yapısını korurken öbür yandan da dış pazarlara açılarak ekonomisini güçlendirdi.

ÇİN’İN YÖNETİM ORGANLARI

Çin, 1982 yılında kabul edilen anayasayı kullanmaya devam ediyor. Anayasa gereğince resmi yönetim şekli olan Sosyalizm, ÇKP’nin tek parti rejimi ile iç içe. Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkez yönetim organları; Devlet Başkanlığı, Devlet Konseyi, Merkezi Askeri Komisyon, Ulusal Halk Kongresi (UHK), Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansı(ÇHSDK), Yüksek Mahkeme ve Başsavcılıktır. Devlet yönetimindeki en yetkili organ ise Politbüro Daimi Komitesi’dir. Daimi Komite, Hükümet üstü bir kurum olup ülke içerisindeki önemli konularda birincil söz sahibidir.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin Takvimi’ne göre bebek cinsiyeti tablosu

Eski bir gelenek olan Çin Takvimi, ultrasona gitmeden evvel çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini öğrenmelerine yarıyor. İşte Çin Takvimi'ne göre cinsiyet tablosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir