Çin ordusunun modernleşmesi beklenenden çok daha hızlı

Güvenlik uzmanlarına göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun modernizasyonu öngörülenden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü verilerine göre ise ABD’nin rakibi artık Rusya değil Çin


Güvenlik uzmanları Çin ordusundaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Yakın zamana kadar kapalı bir kara kutu olan Çin ordusu son zamanlarda ise gelişimini ve modernizasyonunu sergilemekten çekinmiyor. Güvenlik uzmanlarına göre Çin ordusunun modernizasyonu beklenenden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Buna bir örnek olarak Çin Hava Kuvvetleri gösteriliyor. Çin Hava Kuvvetleri’nin 70 yıl önce 9 saldırı, 2 bombardıman, 3 kargo, 1 iletişim ve 2 eğitim uçağı olmak üzere 17 uçak vardı. Şimdilerde ise Çin Hava Kuvvetleri’nde 3700’den fazla askeri jet var.

ABD’NİN ÖLÇÜTÜ ARTIK ÇİN

İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) uzmanlarına göre ise ABD ordusunun artık silahlı güçleri için kapasite gerekliliklerini ölçtüğü ülke Rusya değil Çin olmalı. 2017 yılında Tip 55 serisi savaş gemilerinin ilkini suya indiren Çin ordusunun iki savaş gemisinin daha hazır olduğu tahmin ediliyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin yönetim biçimi

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıkları günden beri düzen içinde yaşamaya çalışıyor. Belli bir lideri ve belli idari yapıları olan ilkel topluluklardan günümüze kadar yönetim anlayışları çeşitlendi ve form değiştirdi. Bugün dünya üzerinde yaygın olarak bulunan birçok yönetim biçimi var. Çin Halk Cumhuriyeti ise tek komünist parti rejimine dayanan sosyalist bir devlet düzenine sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir