Çin ordusu askerler için dış iskelet mi geliştiriyor

Birçok alanda ABD ile rekabet halinde olan Çin, ordusunu da zirveye taşımak istiyor. Çin ordusu bir yanda yapay zeka ve dış iskelet ağları gibi teknolojik gelişmelere imza atarken diğer taraftan güvercinleri ya da sığırları da kullanmaktan vazgeçmiyor


Çin denilince birçoğumuzun aklına “Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in ordusu dünyanın en güçlü ordusu mu” sorusu geliyor. Çin Halk Kurtuluşu Ordusu son zamanlarda özellikle sergilediği nükleer başlık kapasiteli füzeleriyle dikkat çekiyor. Çin’deki hazır askeri sayısının 2 milyonu geçtiği tahmin ediliyor. Aynı rakam ABD’de ise 1 milyon 300 bin civarında. Ancak Çin ordusu ile ABD ordusu arasında çok ciddi bir harcama farkı var. Çin ordusu 300 milyar dolar harcarken ABD 700 milyar dolar harcıyor. Üniforma renkleri yeşil olan Çin ordusu geliştirdiği nükleer başlıkların yanı sıra yapay zeka alanındaki faaliyetleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

SON TEKNOLOJİYE KARŞI GÜVERCİN

Çin ordusunun son olarak askerler için dış iskelet yani zırh üzerine çalışmalar yaptığı iddia edildi. Bu iddiaları güçlendiren ise 2019 Süper Savaşçı Askeri Dış İskelet (zırh) Sistemleri Mücadelesi’nin, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Donanma Departmanı, bünyesinde gerçekleştirilmesi oldu. Yarışmaya Çin genelinden 100’den fazla üniversite ve şirket katıldı. Zırhların ya da dış iskeletlerin askerlerin zorlu arazilerde daha rahat hareket edebilmelerinin yanı sıra askerleri dış etkenlere karşı da korumasının beklendiği kaydedildi.

Öte yandan Çin ordusunun son teknolojileri geliştirmesine rağmen güvercin ve sığırları da kullanmaktan vazgeçmediği biliniyor. TIME dergisindeki habere göre Çin ordusu dijital teknolojinin çökme ihtimaline karşılık binlerce posta güvercini ile zorlu arazilerde hızlı hareket edebilmek için de Tibet sığırlarını kullanıyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin yönetim biçimi

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıkları günden beri düzen içinde yaşamaya çalışıyor. Belli bir lideri ve belli idari yapıları olan ilkel topluluklardan günümüze kadar yönetim anlayışları çeşitlendi ve form değiştirdi. Bugün dünya üzerinde yaygın olarak bulunan birçok yönetim biçimi var. Çin Halk Cumhuriyeti ise tek komünist parti rejimine dayanan sosyalist bir devlet düzenine sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir