Çin aslanları nasıl beslenir

Son yıllarda Türkiye’de popülerliği artan Çin aslanlarını beslemek için özel bir programa uymakta fayda var. Uzmanlara göre Çin aslanlarının insanlar gibi dengeli bir beslenmeye ihtiyacı var


Çin aslanı, Tibet Mastifi ya da çov çov… Görüntüleri itibariyle büyük ilgi uyandıran Çin aslanları son zamanlarda Türkiye’de de oldukça popüler. Çin’de 25 milyar dolara ulaşan evcil hayvan piyasasında oldukça önemli bir yere sahip olan bu türün, Türkiye’deki ortalama fiyatları ise 3 bin TL civarında. Çin aslanlarının beslenmesine oldukça dikkat edilmeli.

Çin aslanı’nın beslenme sistemi, dengeli beslenmeye çalışan bir insan ile benzerlik gösterir. Az az ve sık sık yemesi gereken Çov Çovlar sabit ağır öğünler yerine gün içerisinde hafif ve ara öğünler yer. Yaşlarına göre beslenme şekilleri değişir ve yavruyken yediği mama oranı yetişkinken yediğinin ancak yarısı kadardır.

ÇİN ASLANI HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

  • Sigmund Freud Jofi adında bir Çin Aslanı beslerdi.
  • Diğer köpek türlerinde diş sayısı 42 iken Çov Çov 44 dişe sahiptir.
  • Kökleri çok eski olan bu tür batıda ancak 1900’lerin başında popüler hale geldi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin yönetim biçimi

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıkları günden beri düzen içinde yaşamaya çalışıyor. Belli bir lideri ve belli idari yapıları olan ilkel topluluklardan günümüze kadar yönetim anlayışları çeşitlendi ve form değiştirdi. Bugün dünya üzerinde yaygın olarak bulunan birçok yönetim biçimi var. Çin Halk Cumhuriyeti ise tek komünist parti rejimine dayanan sosyalist bir devlet düzenine sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir