Çin aslanları hakkında bilinmesi gerekenler

Çin aslanı adından da anlaşıldığı gibi vatanı Çin olan en özel ve eski ırklardan biri. Dünya genelinde de büyük bir popülerliği olan Çin aslanlarının tarihçesi öyle eski ki milattan önce 206 yılına ait eserlerde bu köpek türüne rastlamak mümkün


Başta anavatanları Çin olmak üzere dünyanın dört bir yanında oldukça popüler olan ve son yıllarda fiyatları 2 milyon dolara kadar çıkabilen Çin aslanlarının bir diğer adı da çov Çov ya da Tibet Mastifi olarak biliniyor. Çin Aslanı, köpek familyasındaki diğer dostlarına göre iri olmasıyla dikkat çekiyor. Ortalama boyu 50 santimetreye kadar ulaşabilirken 20-30 kilolara kadar da çıkabiliyorlar. Bulunduğu ve yıllar içinde adaptasyona geçirdiği ortama bağlı olarak kalın tüylere sahipken bu tüyler siyah, krem, kızıl veya turuncu olabiliyor. Çin aslanları ayrıca kemikleri ağır ve kas kütlesi yüksek bir cins.

KIZAK ÇEKİYORLARDI

Marco Polo’nun yazıları Çin Aslanı’nın geçmişte kızak çekmek için kullanıldığını belirtiyor. Şimdiler de ise bu türü Budist tapınaklarında bekçilik yaparken ya da Çinli milyonerlerin evlerinde görmek mümkün. Görüntüleri itibariyle Çin halkı arasında soylarının aslanlara dayandığına inanılan Çin aslanları zenginler arasında da bir statü belirtisi olarak görülüyor. Çov Çovlar karakter ve mizaç olarak ilginç özelliklere sahip. Oldukça kararlı ve savunmacı bir yapıda olan bu köpekler sahibinin kendisi gibi olmasını ister. Eğer sahibi onun isteklerini yerine getirmez ise kontrol edilmesi zorlaşır. Bu köpeğe sahip olan eğitmenin doğumundan itibaren onu sağlıklı bir biçimde eğitmesi şart.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin yönetim biçimi

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıkları günden beri düzen içinde yaşamaya çalışıyor. Belli bir lideri ve belli idari yapıları olan ilkel topluluklardan günümüze kadar yönetim anlayışları çeşitlendi ve form değiştirdi. Bugün dünya üzerinde yaygın olarak bulunan birçok yönetim biçimi var. Çin Halk Cumhuriyeti ise tek komünist parti rejimine dayanan sosyalist bir devlet düzenine sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir