Devasa dalgalar ve yaşamı tehdit eden plaj koşulları, Kaliforniya kıyılarını art arda üçüncü günde de vurduCNN

Devasa dalgalar ve kıyı su baskınları, aşırı koşulların su kurtarma çalışmalarını zorunlu kıldığı, arabaların sürüklendiği ve bir avuç seyircinin yaralandığı Kaliforniya'nın birçok kıyı yerleşiminde üçüncü günde de hasara yol açıyor.

Alışılmadık derecede büyük dalgalar (çoğunlukla 20 metreden daha yüksek) Kaliforniya sahili boyunca plajların kapanmasına neden oldu ve birçok sahil caddesini, evini ve işyerini sular altında bırakan zarar verici sulara yol açtı.

İtfaiye Yüzbaşısı Brian McGrath, CNN üyesi TNLA'ya, ağır darbe alan Ventura İlçesinde dalgaların deniz duvarlarını aşıp park etmiş arabaları caddelere ve önemli kavşaklara taşıyarak ilk müdahale ekiplerinin yollarını kapattığını söyledi. Yetkili, yerel bir otelde meydana gelen selin zemin kattaki tüm odalara zarar verdiğini söyledi.

Pasifik Okyanusu'ndan karaya çıkan bir dizi güçlü fırtınanın neden olduğu yüksek su ve tehlikeli akıntılar, Perşembe gününden bu yana Güney Kaliforniya'dan Oregon'a kadar Batı Kıyısı'nın çoğunu kuşattı.

Cumartesi günü Kuzey Kaliforniyalılar için tehlike hafifleyecek olsa da, Orta ve Güney Kaliforniya'nın kıyı bölgeleri, etkilenen bölgelerde yaklaşık 25 feet'e ulaşabilecek aşırı dalgalanmalardan etkilenecek.

Kaliforniya Körfezi'ndeki bazı dalgaların telefon direği büyüklüğünde 40 feet'e, diğerlerinin ise 28 ila 33 feet'e ulaşması bekleniyor.

Güney Oregon kıyılarında da Cumartesi sabahı erken saatlerde güçlü dalgalar ve sert rüzgarlar görülecek. Cumartesi sabahından itibaren bölgede yüksek sörf uyarıları geçerli olacak ve 20 ila 25 feet dalgaların beklenmesi bekleniyor.

Hırslı izleyiciler ve coşkulu sörfçüler muhteşem sörf karşısında büyüleniyor, ancak yerel yetkililer potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullar nedeniyle insanları sudan ve plajlardan uzak durmaya çağırıyor.

Richard Vogel/AP

Sahile gidenler, 28 Aralık 2023'te Manhattan Beach, California'da devasa sörfün kıyı şeridini ezmesini izliyor.

Los Angeles'taki Ulusal Hava Durumu Servisi, “Otobüsler, gemiler ve savunmasız limanlar güvenli kabul edilmemelidir” dedi. söz konusu.

READ  Küresel okyanus sıcaklıkları art arda 12 ay boyunca rekor seviyelere ulaşarak bilim insanlarını tehdit ediyor

Ventura İlçesi yetkilileri, Cumartesi akşamı sahilde dalgaların 15 ila 20 feet'e yükselmesi nedeniyle Yılbaşı Gecesi boyunca tüm plajları kapattı. İlçe, Hermosa, Manhattan ve Palos Verdes plajlarıyla birlikte cumartesi günü en yoğun gelgitle karşı karşıya ve önemli kıyı su baskını riskiyle karşı karşıya.

McGrath Cuma günü TNLA'ye verdiği demeçte, “Dalgaların ilginç olduğunu biliyoruz ve buraya gelme arzusunu anlıyoruz.” Ancak insanlardan uzak durmalarını ve kendilerinin ve bizim güvenliğimiz için bölgeyi terk etmelerini istiyoruz.”

İtfaiye kaptanı, Ventura'nın ilk müdahale ekiplerinin Cuma günü “o yüksek dalgaya gidebileceklerini düşünen” yaklaşık 10 kişiyi kurtardığını söyledi. İtfaiyeci Andy Vanciver, CNN'e yaptığı açıklamada, cankurtaran sahile yakın bir adamı kurtarıp kıyıya geri döndürmeye çalışırken, sahile giden iki kişi zor durumdaki cankurtaranların sudan çıkarılmasına yardım etti.

Yetkililer, Perşembe günkü sert sörfün ilk turu sırasında, Ventura Plajı'nın Pierpont bölümünde seyircilerin sıralandığı plaj bariyerine çarpan bir dalganın yaklaşık 20 kişiyi sürüklediğini söyledi. Yaralı 8 kişi hastaneye kaldırıldı.

Yüksek dalgalar bariyere çarparken kaçmaya çalışan insanların videosunu çeken Colin Hogue, “Korkunç ve yıkıcıydı” dedi. Hızla hareket eden deniz suyu, sürücüler hızla uzaklaşmaya çalışırken bazı insanların ayaklarını yerden kesti ve arabaları devirdi.

“İnsanlar çığlık attı ve çığlık attı. Olabildiğince hızlı koştum,” dedi Hoke.

Dalgaları sürükleyen fırtınalardan biri Cumartesi gününe kadar Kaliforniya'ya yağmur ve rüzgar getirecek.

Cumartesi sabahı yağmur, Pazar günü Rocky Dağları üzerinde zayıflamadan önce iç kesimlere ve Güney Kaliforniya'ya doğru hareket edecek.

Daha iç kesimlerde, orta ve doğu Kaliforniya'nın bazı kısımlarına kış karışımı düşecek. Daha yüksek sırtlarda ve zirvelerde 30 cm'den fazla kar olması mümkündür ve alçak dağlık alanlarda 6 ila 12 inç arası kar bekleniyor.

READ  Çek Cumhuriyeti'nden Kristina Piskova, Miss World 2024'ün sahibi

CNN'den Mary Gilbert ve Cindy Van Quetno bu rapora katkıda bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir