Danimarka Kraliçesi Margrethe tahttan çekilmeyi imzaladı. Oğlu Frederick X kral oldu

KOPENHAG, Danimarka (AP) — Danimarka başbakanı açıkladı Frederick X Pazar günü kral olan annesi Kraliçe Margrethe II, tahtın sevilen bir hükümdardan popüler oğluna geçmesi sırasında büyük kalabalıkları alkışlayarak tahttan feragatını resmen imzaladı.

83 yaşındaki Margrethe, yaklaşık 900 yıl sonra gönüllü olarak tahttan feragat eden ilk Danimarka hükümdarı oldu. Binlerce insan, kraliyet verasetinin gerçekleştiği sarayın dışında toplandı ve Kuzey ülkesi yarım asırdan uzun bir süre sonra ilk kraliyet verasetini yaşarken ve bu bir hükümdarın ölümüyle gerçekleşmemişken, ruh hali sevinçliydi.

Eflatun giyinen Margrethe, Kopenhag'daki Christiansborg Sarayı'nda, Danimarka Parlamentosu, Başbakanlık Ofisi ve Yüksek Mahkeme'nin yanı sıra Kraliyet Kabul Odaları ve Kraliyet Ahırlarını da içeren büyük bir komplekste Danimarka kabinesiyle yaptığı toplantıda istifasını imzaladı. .

Başbakan Mette Frederiksen daha sonra, günümüzün modern anayasal demokrasi çağında kraliyet süslerinin genellikle sembolik olduğu bir krallığın vatandaşları olan binlerce insanın önünde saray balkonundan Frederik'i kral ilan etti.

Frederickson, bir gelenek olarak bildiriyi üç kez okudu; Frederick, madalyalarla süslenmiş tören askeri üniformasıyla yanında duruyordu. Daha sonra balkonda yeni Kraliçe Mary ve çiftin dört çocuğuna katıldı ve kalabalık kendiliğinden milli marşı söyledi.

Frederick, “Umudum yarının birleştirici kralı olmaktır” dedi. “Bu hayatım boyunca yaklaştığım bir görev.”

Yeni kral, “Karşılaştığım güvenin karşılığını vermek istiyorum. Sevgili karımın güvenine ihtiyacım var ve sen bizden daha büyüksün” dedi.

Frederic daha sonra Mary'yi öpüyor ve kalabalıktan büyük bir tezahürat daha yükseliyor.

Tahttan çekilme belgesi daha önce Margrethe'ye, kraliyet ailesi ve Danimarka hükümetinin üyelerinin oturduğu, kırmızı kumaşla kaplı büyük bir masada otururken sunulmuştu. Frederick onun yanına oturdu.

İmzaladıktan sonra Margrethe ayağa kalktı ve Frederick'e onun yerine geçmesini işaret etti. “Tanrı kralı korusun” dedi ve odadan çıktı.

READ  Yargıç Cannon, Trump'ın diğer sanıklarının suçlamaları reddetme yönündeki iddialarına şüpheyle yaklaştı

Tahttan çekilmenin ardından Danimarka'da iki kraliçe kaldı: Margrethe unvanını korurken Frederik Avustralya doğumlu eş Kraliçe Mary oluyor. Frederick ve Mary'nin 18 yaşındaki en büyük oğulları Christian, veliaht prens ve tahtın varisi oldu.

Christian Margrethe emeklilik töreninden ayrılırken bastonunu uzatıyor.

Margaret, sağlık sorunlarına değinerek Yılbaşında açıklandı Danimarka monarşisinin geleneği olduğu gibi tahttan feragat edecek ve ömrünün tamamını tahtta geçirmesini bekleyen bir ulusu sersemletecek. Margrethe büyük bir dereceyle mezun oldu Ameliyatı tekrarla Geçen Şubat ayına kadar işe dönmedi.

Açıklamaya kadar Başbakan bile Kraliçe'nin niyetinden habersizdi. Berlingske gazetesi kraliyet sarayına atıfta bulunarak, Margrethe'nin Frederick ve küçük kardeşi Joachim'e üç gün önce bilgi verdiğini yazdı.

Danimarka'nın her yerinden insanlar parlamentonun önünde toplandı, birçok sokak kırmızı ve beyaz Danimarka bayraklarıyla süslendi. Pek çok mağazada Margrethe ve Frederik'in fotoğrafları asılıyken, şehir otobüsleri kraliyet etkinlikleri sırasında düzenli olarak küçük Danimarka bayraklarıyla süslendi. Yaklaşık 6 milyonluk krallıktaki pek çok kişi, tarihi olayın canlı televizyon yayınını takip etti.

Bir grup kraliyet muhafızı her gün Kopenhag şehrinde geçit töreni yaptı, ancak önemli olayları işaretlemek için her zamanki siyah ceketler yerine kırmızı ceketler giydi.

Kraliyet cübbesinin bir kopyasını giyen ve başına mor bir taç takan Kopenhaglı Rene Jensen, Frederik'in “bizi her yerde temsil eden ulusun kralı” olmasını beklediğini söyledi.

1146'da gönüllü olarak tahttan feragat eden son Danimarka kralı, bir manastıra girmek için tahttan feragat eden Kral Erik III Lam'dı. Margrethe, babası Kral Frederick IX'un ölümünün ardından tahta çıktığı gün, 14 Ocak 1972'de tahttan feragat etti.

Kökeni 10. yüzyıl Viking Kralı Yaşlı Gorm'a kadar uzanan Danimarka monarşisi, Avrupa'nın en eski ve dünyanın en eski monarşilerinden biridir. Günümüzde kraliyet görevleri büyük ölçüde törenseldir.

READ  ABD, Husilerin gemisavar füzelerini 3 gün içinde ikinci kez düşürdü

Avustralyalılar ayrıca kendi kraliçelerini kutlamak için Kopenhag sokaklarına döküldüler.

Onunla birlikte Brisbane'den gelen uzun yolculuğu yapan Judy Langtree, “Bence onun kraliyet ailesinden olmaması ve normal bir Avustralya geçmişine sahip olması iyi bir şey. Bunu daha iyi anlayabiliriz çünkü o orta sınıf bir geçmişe sahip ve biz de öyle” dedi. kızı kraliyet etkinliğini izleyecek.

Danimarka'nın kamu yayıncısı DR tarafından yaptırılan ve Cuma günü yayınlanan bir anket, Epinion anket firmasının anketine katılan 1.037 kişinin %79'unun Frederik'in görevi devralmaya hazır olduğuna inandığını ve %83'ünün eşi Marie için hazır olduğunu ortaya çıkardı. Kraliçe TR, hata payının yüzde 3 puan olduğunu söyledi.

___

Alexander Furtula bu rapora katkıda bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir