Cumhuriyetçi tartışma: Haley ve DeSantis karşı karşıya gelirken beş çıkarım

  • Bernd Debussmann Jr. tarafından
  • BBC Haberleri, Des Moines, Iowa

görüntü kaynağı, İyi resimler

Cumhuriyetçi başkan adayları Ron DeSantis ve Nikki Haley, Çarşamba günü Iowa'daki kurultaylardan günler önce sert bir tartışmada çatıştı.

Partinin 2024 adaylığı yarışında ön sıralarda yer alan Donald Trump, bir daha aday olmamayı tercih etti ve aynı zamanda Fox News belediye binasını yönetti.

Iowa, genel seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'ye kimin aday olacağını belirleyecek eyalet bazında yapılan yarışmada Kasım ayında Demokrat Başkan Joe Biden'a karşı ön seçimde olacak.

Iowa anketlerinde Bay Trump'ın çok gerisinde kalan Bay DeSantis ve Bayan Haley, Pazartesi günü eyalette güçlü bir ikinci sırayı almanın kampanyalarına yeni bir soluk getireceğini umuyorlar.

İşte Des Moines'de sahnede birbirleriyle kapıştıklarında öğrendiklerimiz.

1) Hiçbir aday çekilmez

İkilinin ilk tepkilerinde birbirlerine hakaret etmeleri üzerine işler kızışmaya başladı.

45 yaşındaki Bay DeSantis, rakibini “duymak istediklerinizi söyleyen başka bir geveze politikacı” olarak nitelendirerek duruşmayı başlattı.

Bayan Haley, Bay DeSantis'in tekrarlanan “yalanları” dediği şeyleri hedef alarak karşılık verdi.

“Ron'un birçok yalanını öğreneceksin” dedi.

Daha önce dört Cumhuriyetçi tartışma yaşanmıştı, ancak Drake Üniversitesi'nde CNN'in ev sahipliği yaptığı bu tartışma en doğrudan saldırılarla ve sert tartışmalarla sonuçlandı.

Iowa'daki Cumhuriyetçiler, Pazartesi günü tercih ettikleri başkan adayını seçmeden önce her ikisine de nakavt darbesi indirerek yarışın bir sonraki aşamasını başlatmayı umuyor gibi görünüyordu. Gecenin teması? Saldırı, saldırı saldırı.

2) Trump'ın rekorunun peşine düştüler

İki aday sahnede mücadele ederken, eski cumhurbaşkanı üç mil (5 km) uzakta destekçileriyle bir etkinlik düzenledi.

Bay Trump'ın sosyal medyada “kelime kusmuğu” kustuğunu ve karşılaştığı hukuki mücadeleleri aşma yeteneğinden şüphe ettiğini söyledi.

Bayan Haley ise Bay Trump'ın “ileriye dönük doğru başkan” olduğuna inanmadığını yineledi.

Her ikisi de, pandemiden sınır güvenliğine ve Çin ile ilişkilere kadar çeşitli konuları ele alışını hedef alarak, önceki tartışmalara göre ona yönelik eleştirilerini daha yüksek sesle dile getirdi.

Bay Trump, Des Moines'teki kendi etkinliğinde her iki adayı da hedef aldı ve Iowa'da sahip olduğu “ezici” destekten bahsetti.

Ayrıca kampanyası, yarış tartışması sırasında Bayan Haley ve Bay DeSantis'i, Bayan Haley'nin “çocukça” dış politika pozisyonları ve Çin ve Bay DeSantis'in “Covid hakkındaki yanlış sicili” dahil olmak üzere çeşitli konularda eleştiren birkaç e-posta gönderdi.

3) Göçle çatıştılar

Sınır güvenliği ve göç, Iowa ve ABD çevresindeki Cumhuriyetçi seçmenlerin en önemli endişelerini gösteren anketlerin bir yansıması olarak tekrar tekrar gündeme geldi.

Bay DeSantis kalabalığa göçmenlik konusunda Bayan Haley'e “güvenmemeleri” çağrısında bulundu.

“Tavukları koruyan bir tilki gibi” dedi ve “yasadışı uzaylılar” terimini “saygın” olarak nitelendirdi.

Bayan Haley, Orta ve Güney Amerika'daki göçün temel nedenlerine değinerek ve Birleşmiş Milletler'in eski büyükelçisi olarak itibarını överek, konu hakkında sıklıkla daha incelikli bir ton kullandı.

Ancak kendisi, “çizgiyi kesmek” için belgesiz göçmenlerin sınır dışı edilmesi gerektiğini söyledi.

4) Ukrayna bir parlama noktasıdır

Ukrayna'daki savaş gecenin en tartışmalı konularından biri oldu ve her iki aday da çatışmaya ilişkin tutumları konusunda birbirleriyle tartıştı.

Bayan Haley başlangıçta Bay DeSantis'e ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı finansmanı desteklediği için saldırdı, ardından tutumunu tersine çevirdi.

“Kimse neye inandığını bilmiyor” dedi.

Bay DeSantis buna yanıt olarak savaşın sona ermesi çağrısında bulundu ve “Nikki Haley gibi insanlar güney sınırımızdan çok Ukrayna sınırıyla ilgileniyor” dedi.

Ukrayna konusundaki çatışmalar, ABD dış politikası ve Ukrayna'ya yardımın devam etmesi konusunda bölünmüş olan Cumhuriyetçi Parti'de daha geniş bir çatlağı yansıtıyor.

5) DeSantis daha çok ilgi çekiyor ama Haley kazanıyor

Des Moines'deki arenadaki 200'e yakın seyirci tezahürat yapmaktan çok uzaktı ama Bay DeSantis alkışlardan payına düşeni almış gibi görünüyordu.

Bayan Haley'nin “balistik ayak bakımı” (başka bir deyişle kendini ayağına vurma) sorunu yaşadığını anlattığı an da dahil olmak üzere bazı sözleri, odada iyi bir tepki uyandırdı.

Iowa'nın kendisi için ikinci bir Cumhuriyetçi yarışın yapılacağı ve Nikki Haley'nin başarılı olmasının beklendiği New Hampshire gibi diğer eyaletlerden daha avantajlı olduğu düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değil.

Bayan Haley, 6 Ocak 2021'de başkentte yaşanan isyanları “korkunç bir gün” olarak nitelendirirken unutulmaz anlar yaşadı ve alkış topladı.

Daha sonra kampanya personeli ve destekçileri, olayı New Hampshire ön seçimlerine giden heyecan verici bir zafer olarak gördüklerini söylediler.

Teksaslı kongre üyesi Will Hurd BBC'ye “Bu gece bir zaferdi” dedi. “Nikki Haley'i Google'da Ron DeSantis ve Donald Trump'ın toplamından daha fazla kişi aradı. İvmesi devam ediyor.”

Ancak mekandan uzakta bir odada, özel belediye binasında, olumlu bir kalabalığın önünde, Bay Trump güçlü bir tepkiyle karşılaştı. Destekçileri etkinlik boyunca “seni seviyoruz” sloganları attı ve kendisi 10 dakikadan fazla bir süre boyunca el sıkıştı.

Eğer Bay DeSantis ve Bayan Haley eski başkana ciddi bir şekilde meydan okuyacaklarsa, Pazartesi günkü kritik toplantılardan önce bu Iowalılardan bazılarını yabancılaştırmaları gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir