Çip üreticileri parladıkça teknoloji riskleri artırıyor

Konut inşaatçıları Aralık ayında yeni evlerin inşaat başlangıçlarında beklenenden fazla geri çekildi.

Tek aileli ve çok aileli konutlar da dahil olmak üzere yeni konut inşaatları, Aralık ayında önceki aya göre %4,3 düşüşle yıllık 1,460 milyon adede geriledi. Nüfus Sayımı Bürosu perşembe günü açıkladı. Sonuçlar, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin 1,425 milyon adetlik tahmininin üzerinde gerçekleşti.

Gelecekteki faaliyetlerin bir göstergesi olan onaylanan konut izinleri, Kasım ayında revize edilen 1,467 milyon adede göre Aralık ayında %1,9 artışla 1,495 milyon adede yükseldi. Bloomberg'in verilerine göre ritmin 1.477 milyon adet olacağı tahmin ediliyordu.

Kıdemli ABD'li ekonomist Kieran Clancy, “Konut başlangıçlarındaki düşüş, tek aileli konut inşaatlarındaki Kasım ayındaki ani yükselişin kısmen tersine döndüğünü yansıtıyor, ancak düşük kalıcı olmayan izin sayıları tek aileli inşaatlarda istikrarlı ilerlemenin devam edeceğini gösteriyor” dedi. Pantheon Macroekonomi yayının ardından yazdı.

Aralık ayında satılan beş veya daha fazla ünite, bir önceki aydaki 404.000 adedin biraz üzerine çıkarak 417.000 adede ulaştı. Beş veya daha fazla üniteli birden fazla mülkte inşaata başlama izinleri Aralık ayında bir önceki aya göre %3,2 artışla 449.000 adede ulaştı.

“Ayın sonbaharı [for housing starts] Capital Economics'in emlak ekonomisti Thomas Ryan, “Kasım ayının gücü bizi şaşırttı çünkü mevsim normallerinin dışında sıcak ve kurak bir aydı ve geçen ay tarihteki en sıcak Aralık ayıydı” diye yazdı.

Ryan, “Bu yıla baktığımızda, ipotek faiz oranlarının 'kilitlenme' oranını azaltacak ve arzda anlamlı bir iyileşmeye neden olacak kadar düşeceğini düşünmüyoruz” diye ekledi. “Bu ortamda talep yeni binalara kaymaya devam edecek ve bu da daha güçlü inşaat faaliyetlerini teşvik edecek.”

READ  Meclisin hükümetin kapatılması anlaşmasını oylaması ve son tarihin ertelenmesi bekleniyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir