CDC, iyileşen Kovid-19 hastaları için 5 günlük karantina süresini sona erdiren yeni kılavuz yayınladı

Semptomlar azaldıktan sonra insanların beş gün boyunca kendilerini karantinaya almalarına gerek yok.

Bundan kurtulanlar COVID-19 ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin yeni yönergelerine göre, semptomlar azaldıktan sonra beş gün boyunca kendi kendinizi tecrit etmenize gerek yok.

CDC'nin güncellenmiş kılavuzuna göre, Kovid-19'lu kişilerin semptomları düzeldikten ve ateşleri ortadan kalktıktan sonra en az 24 saat boyunca evde kalmaları ve başkalarından uzak kalmaları gerekiyor.

CDC Direktörü Dr. Mandy Cohen yaptığı açıklamada, “Bugünkü duyuru, COVID-19'un ciddi hastalıklarına karşı korunmada kaydettiğimiz ilerlemeyi yansıtıyor.” dedi. “Ancak kendimizi ve başkalarını solunum yolu virüslerinin yol açtığı ciddi hastalıklardan korumak için aşı, tedavi ve hastalanırsak evde kalmak dahil işe yaradığını bildiğimiz sağduyulu çözümleri kullanmaya devam etmemiz gerekiyor.”

CDC, kendinizi iyi hissettiğiniz ve ateşinizin olmadığı bu beş gün boyunca yine de üzerinize tam oturan bir maske takmanız, başkalarından uzak durmanız, test yaptırmanız ve iyileştirilmiş hijyen uygulamaları kullanmanız gerektiğini söyledi.

Yönergeler, aynı beş günlük izolasyon yönergesine sahip olan hastaneler veya bakımevleri gibi sağlık hizmeti ortamları değil, topluluk ortamları içindir.

ABC News'e konuşan Cohen, federal kurumun 5 günlük Kovid karantinası önerilerini geri çektiğini söyledi: “Herkese kendini koruması için kolay ve anlaşılır bir yol sunmak istiyoruz.”

Cohen, “Bu kılavuzu bir araya getirirken, bu virüslere karşı en savunmasız olanlar ilk akla gelenlerdir. Hepimiz savunmasız olan birini tanıyoruz ve bu benim ailemde de var. Dolayısıyla bu benim için çok önemli” dedi.

Cohen, “El hijyeni, solunumu maskeleme, testler kullanma… Ateşiniz düştükten sonraki beş gün içinde, belirtileriniz düzeldikten sonra ek stratejiler olarak kullanmayı seviyoruz” diye ekledi.

READ  Samanyolu: Manchester gökbilimcileri gizemli nesneyi keşfetti

Cohen, CDC'nin basit yönergelere sahip olmanın ve savunmasız kişileri korumanın bir yolunu bulduğunu söyledi.

Cohen, “İşler basitse insanların bunu hatırlayıp kullanmasının, virüsün genel olarak daha az yayılması anlamına geldiğini biliyoruz” dedi.

Ajans, yeni kuralların CDC'nin grip için “on yıllardır” önerdiği önerilerle uyumlu olduğunu söyledi.

Ulusal Sağlık Merkezi Direktörü Dr. Demetrius Daskalakis, “İnsanlar hastalanmaktan kaçınmak ve kendilerini ve başkalarını korumak için bu eylem önerilerini uygularsa, bu, solunum yolu virüslerinin yayılmasının sınırlandırılmasına yardımcı olacak ve daha az kişinin ciddi hastalık geçireceği anlamına gelecektir.” Yapılan açıklamada, Önleme ve Solunum Hastalıklarının Önlenmesinin, insanların korunmasına yardımcı olacak gelişmiş önlemlerin alınmasının da dahil olduğu ifade edildi.

Cuma günü açıklanan rakamlara göre, son haftalarda Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısında hafif bir düşüş yaşandı. Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatış sayısı geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük olurken, 65 yaş üstü yetişkinler en yüksek hastaneye yatış oranlarına sahip.

Ancak CDC'ye göre haftada 17.310 kişi Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılıyor ve hastanelerdeki ölümlerin %2,1'i Kovid-19'a atfedilebilir.

ABC News'den Mark Osborne bu rapora katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir