CANLI VİDEO: İniş aracının Vulkan roketinin aya ilk fırlatılışını göndermesini izleyin

Yepyeni bir Amerikan roketi Pazartesi günü Cape Canaveral, Fla. fırlatma rampasından havalandı ve 50 yıldan fazla bir süredir ilk kez bir Amerikan uzay aracı ay yüzeyine doğru yola çıkacak. Roketin adı Vulcan'dır ve United Launch Alliance tarafından inşa edilmiştir. İşte ilk uçuşu hakkında bilmeniz gerekenler.

Vulcan Pazartesi sabahı 2:18'de doğuya doğru yola çıktı. Kapsam devam ediyor NASA TV'de yayın.

ULA'ya göre roket Pazar günü saat 15.58'de çalıştırıldı ve yakıt ikmali akşam 21.00'den hemen sonra başladı. Rokete gece yarısından hemen sonra 1 milyon pound'dan fazla yakıt yüklendi.

Geri sayım hiçbir aksama olmadan devam etti ve roketin motorları havalanmadan saniyeler önce ateşlenerek aracı karanlık Florida sabahına gönderdi. Kalkıştan iki dakika sonra, roketin iki küçük yan iticisi fırlatıldı ve sıvı metan ve sıvı oksijen yakıtlı roket, uzaya ürkütücü bir mavi renk yaktı.

Bir fırlatma yetkilisi canlı video akışında “Güçlendiricinin güzel ve sorunsuz çalışması” dedi.

Yaklaşık üç dakika sonra, Vulcan roketinin ilk yolculuğu tamamlandı ve aracın üst kısmı Centaur, ay iniş aracını bir sonraki saat içinde ay yolculuğuna gönderecek bir dizi manevra için aydınlandı.

Pittsburgh'un Astrobotik Teknolojisi, Peregrine adlı robotik bir uzay aracını, ayın yakınındaki esrarengiz bölge olan sinüs viscidatis'e (Latince “yapışkanlık körfezi” anlamına gelir) gönderiyor. NASA, uzay ajansının Ticari Ay Yükü Hizmetleri programının (CLPS) bir parçası olan beş deneyi gerçekleştirmek için AstroBotics'e 108 milyon dolar ödüyor. Proje, ay yüzeyine nesne gönderme maliyetini azaltmayı amaçlıyor.

United Launch Alliance'ın 2006 yılında kurulmasından bu yana, ana faaliyet alanı ABD hükümeti için çok gizli askeri yüklerin fırlatılmasıydı. Roketleri pahalıdır – çoğu ticari müşteri için çok pahalıdır – ama çok güvenilirdir. ULA, Vulcan ile ticari pazardan daha büyük bir pay almayı hedefliyor. Şirket halihazırda 70'ten fazla Vulcan füzesi sattı; bunlardan 38'i, İnternet iletişim uydularından oluşan bir küme olan Kuiper Projesi'ni inşa eden Amazon'a satıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri iki başarılı Vulcan fırlatması görmek istiyor. Pazartesi günkü sürüm ilk sertifika sürümüdür. İkincisi ise Nisan ayında gerçekleşebilir. Colo., Louisville'deki Sierra Space tarafından inşa edilen insansız uzay mekiği Dream Chaser, Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo teslim etme görevinde.

Bu uçuşlar başarılı olursa, bu yılki dört ilave Vulcan fırlatması, Uzay Kuvvetleri yüklerini yörüngeye taşıyacak.

Navajo Ulusu, Astrobotik'in alaca inişindeki insan küllerine ve DNA'sına itiraz ediyor.

Astrobotic'in Peregrine iniş aracı, beş NASA deneyine ek olarak ticari müşteriler için çeşitli yükleri de taşıyor. Bunlar arasında, bazı insan kalıntılarını uzaya göndererek anıtlaştıran Celestis ve Elysium Space şirketleri de yer alıyor.

Navajo Ulusal Şefi Buu Nygren perşembe günü yaptığı açıklamada NASA ve ABD Ulaştırma Bakanlığı'na fırlatmanın ertelenmesi çağrısında bulunan bir mektup gönderdiğini söyledi.

“Ay, bizimki de dahil olmak üzere birçok kabile kültürünün maneviyatına ve geleneğine derinden gömülüdür” diye yazdı. “Ay'a insan kalıntıları yerleştirmek, halkımızın saygı duyduğu bu gök cismine derin bir saygısızlıktır.”

Basın konferansları sırasında NASA yetkilileri, görevden sorumlu olmadıklarını belirttiler ve astrobotik Peregrine'de satılan diğer yükler hakkında doğrudan yorum yapmadılar.

NASA'nın keşiften sorumlu yönetici yardımcısı Joel Kearns, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “NASA'nın desteklediği Navajo Ulusu ile hükümetlerarası bir toplantı ayarlandı.” dedi.

READ  Francis Scott Key Köprüsü çöktü: Yetkililer, kurtarma ekiplerinin Patapsco Nehri'nde en az 7 kişiyi aradığını söyledi.

Astrobotic'in genel müdürü John Thornton Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketinin Celestis ve Elysium'un katılımını birkaç yıl önce duyurması nedeniyle “bu konuşmanın oyunda bu kadar geç gerçekleşmesinden” hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Bay Weiger, “Gerçekten doğru olanı yapmaya çalışıyoruz” dedi. Thornton dedi. “Navajo Ulusu ile iyi bir yol bulabileceğimize inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir