Cal Eyaleti profesörleri ABD'nin en büyük grevine başlıyor

California Eyalet Üniversitesi sistemindeki binlerce profesör ve öğretim görevlisi, çoğu dersin akademik dönemin başında iptal edilmesi beklenen ABD tarihindeki en büyük üniversite öğretim üyeleri grevinde daha yüksek tazminat talebiyle Pazartesi günü işten ayrıldı.

Kaliforniya Öğretmenler Derneği29.000 profesörü, öğretim görevlisini, kütüphaneciyi, danışmanları ve stajyerleri temsil eden, ülkenin en büyük dört yıllık devlet üniversitesi sistemine katılan yaklaşık 460.000 öğrenciyi etkileyecek beş günlük bir grev başlattı. 23 CSU kampüsünün tamamında grev başladı.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley İşgücü Araştırma ve Eğitim Merkezi eşbaşkanı Ken Jacobs, grevin işgücündeki iki ulusal eğilimi yansıttığını söyledi: Hollywood aktörleri, yazarları ve üyeleri tarafından yapılan büyük ölçekli grevlerdeki artış. Birleşik Otomobil İşçileri geçen yıl özellikle grevlerin artmasıyla birlikte sahneye çıktı.

Los Angeles'taki okul işçileri geçen Mart ayında büyük bir greve gittiler ve Oakland'daki eğitimciler Mayıs ayında yaklaşık iki hafta boyunca greve gittiler. Aralık 2022'de, eyaletin diğer dört yıllık üniversite sistemi olan California Üniversitesi sistemindeki lisansüstü öğrenci işçiler ve araştırmacılar, düşük ücretleri protesto etmek için yaklaşık altı hafta boyunca işten ayrıldılar.

Geçtiğimiz Nisan ayında Rutgers Üniversitesi'nde 9.000 tam zamanlı öğretim üyesi, lisansüstü personel, lisansüstü asistan ve danışman greve gitmiş olsa da, üniversite öğretim üyeleri nadiren greve gidiyor.

Bay. Jacobs, öğretim üyeleri arasındaki huzursuzluğun, üniversitelerin yarı zamanlı eğitmenlere ve çok düşük başlangıç ​​maaşı alan diğer kişilere olan güvenini yansıttığını söyledi. Endüstrilerdeki işçiler, yüksek enflasyona ayak uyduramayan ücretlerin yanı sıra konut maliyetleri ve diğer yaşam giderleriyle boğuşuyor; özellikle de 2023'teki yoğun iş bırakma döneminin “sıcak emek yazı” olarak adlandırıldığı Kaliforniya'da.

Bay Weiger, “Cal Eyaleti ülkedeki en büyük üniversite sistemi olduğundan bu çok önemli bir grevdir” dedi. Jacobs dedi. “Geçen yıl olduğu gibi bu yıla da başlıyoruz”

READ  Barclays'in iPhone üreticisini kesmesinin ardından Apple tedarikçilerinin hisseleri düştü

CSU liderleri ve fakülte sendikası, sendikanın bu ayın başında üniversite yetkililerinin yüzde 5'lik zam teklif etmesinden sonra beş günlük bir grev yapmayı planladığını açıkladığı Mayıs ayından bu yana müzakere ediyor. Sendika yüzde 12 oranında ücret artışı talep ediyor.

Üniversite liderleri, sistemin halihazırda işletme bütçesinin yüzde 75'ini çalışanların maaşlarına harcadığını ve maaşları bu seviyeye çıkaramayacağını söyledi. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Mütevelli Heyeti bunu geçen yıl onayladı Yıllık yüzde 6 öğrenim ücreti artışı Beş yılı aşkın bir süredir sistem yetkilileri, aksi takdirde bütçelerini dengeleyemeyeceklerini söylüyorlar.

Üniversite sisteminin insan kaynaklarından sorumlu rektör yardımcısı Leora Friedman Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Bu sendikaların talep ettiği artışları kabul edersek, programlarda ciddi kesintiler yapmak zorunda kalacağız” dedi. “Personelimizi işten çıkarmak zorunda kalacağız; bu, akademik çalışmalarımızı etkileyecek.” Örgütün yakın zamanda diğer altı sendikayla yüzde 5'lik ücret artışı konusunda anlaştığını söyledi.

Sendika, tam zamanlı çalışanlar için taban maaşı 54.360 dolardan 64.360 dolara çıkarmak istiyor ve sınıf mevcutlarına sınırlama getirilmesi ve ücretli ebeveyn izninin genişletilmesi de dahil olmak üzere başka değişiklikler de arıyor.

Sendika başkanı Charles Toombs, “Biz bu noktada duruyoruz” dedi. “CSU'ya sistem çapında yapılacak bir saldırının tarihi olacağını biliyoruz.”

Organizasyon sözcüsü Hazel Kelly, grev sırasında tüm kampüslerin açık kalacağını ve üniversite liderlerinin öğrencilere yönelik aksamayı sınırlamaya çalışacağını söyledi.

Bazı kampüsler, öğrencilere bu hafta derslerin yapılıp yapılmayacağını öğrenmek için profesörleriyle iletişime geçmelerini tavsiye etti. Bazı CSU okullarının Pazartesi günü, diğerlerinin ise geçen hafta eğitime devam etmesi planlandı ve San Francisco Eyalet Üniversitesi 29 Ocak'ta yeniden başlayacak.

Bayan Kelly, greve katılmayan bazı öğretim üyelerinin ders vermesinin mümkün olduğunu söyledi. Ekim ayında yapılan grev yetkisi oylamasında sendika üyelerinin yüzde 95'i grevi destekledi.

READ  Xbox, oyunlarından dördünün en popüler konsollara geleceğini doğruladı

Sendika üyeleri Aralık ayı başında bilgisayarın en büyük dört kampüsünde bir günlük grev düzenlediler: Cal Poly Pomona, San Francisco Eyaleti, Cal Eyaleti Los Angeles ve Sacramento Eyaleti.

California Eyalet Üniversitesi Şansölyesi Mildred Garcia, “Çalışanlarımıza adil ücret ödemeye kararlıyız, ancak CSU'nun uzun vadeli istikrarı ve başarısına da aynı derecede bağlı olmalıyız, bu da mali açıdan ihtiyatlı olmamız gerektiği anlamına geliyor” dedi. Cuma basın toplantısı. “Finansal gerçeklerimiz dahilinde çalışmalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir