Caitlin Clark, Iowa'daki son yılından vazgeçebilmek için WNBA draftına katılmak zorunda

Iowa kadın basketbol yıldızı Kaitlyn Clark Perşembe günü sosyal medyadan yaptığı açıklamada, bu yıl üniversite kariyerine son vereceğini ve Kovid-19 muafiyeti nedeniyle beşinci sezon için geri dönmeyeceğini duyurdu.

Indiana Fever tarafından WNBA'nin 1 numaralı seçimi olarak öngörülen Clarke, Çarşamba günü Minnesota'da 33 sayılık bir performansla kadınlar üniversiteler sıralamasında rekor kırdı. Topladığı 3.650 sayı ile erkekler ve kadınlar basketbolunda 3.667 puanla Division I'in tüm zamanların rekorunu elinde bulunduran LSU'lu Pete Maravich'in 17 puan gerisinde yer alıyor.

Clark, “Bu sezon henüz bitmedi ve hala ulaşmamız gereken birçok hedef var ve bu benim Iowa'daki son sezonum olacak” diye yazdı. “2024 WNBA Draft'ına gireceğim için heyecanlıyım.

“Iowa'da geçirdiğim süre boyunca beni destekleyen herkese, son dört yılı en iyi hale getiren takım arkadaşlarıma, her zaman olduğum kişi olmama izin veren antrenörlerime, antrenörlerime ve personelime, taraftarlara ne kadar minnettar olduğumu anlatamam. Carver'ı her hokey gecesi dolduran insanlar ve ülkenin her yerinde bizi desteklemek için ortaya çıkan insanlar.” Gelen herkes, özellikle de küçük çocuklar.”

Ocak ayında 22 yaşına giren Clark, 2020-2021 sezonu için Kovid muafiyeti nedeniyle birinci sınıfa kadar üniversitede kalabilecek. Bunun yerine, geçen yılın Güney Carolina'dan 1 numaralı seçilen Aaliyah Boston'a katılmasının beklendiği Fever ile profesyonel maça gidecek. Indiana, 2016'dan beri WNBA play-off'larına katılamıyor.

Bu sezon yine Yılın Ulusal Oyuncusu olması beklenen Clark, 2016-2020 yılları arasında Oregon Ducks formasıyla 26 üçlük yapan 2020 1 numaralı draft seçimi Sabrina Ionescu'nun 17 triple-double'ıyla geride kaldı. Clark geçen sezon Iowa'yı program tarihinde ikinci kez Final Four'a taşıdı ve Hawkeyes ulusal şampiyonluk maçını ilk kez LSU'ya kaybetti.

READ  Wisconsin seçmenleri Cumhuriyetçiler ve CNN projeleri tarafından desteklenen seçim yasası değişikliklerini onaylayacak

Clark, sayı (32,2 sayı) ve asist (8,7 APG) bakımından Division I'in lideri ve normal sezonun son iç saha maçını Pazar günü Carver-Hawkeye Arena'da Big Ten'in lideri Ohio State'e karşı oynayacak. Hawkeyes, NCAA turnuvasında ilk 16'da yer alıyor, böylece sezon sonrası kendi sahalarında iki ekstra maç daha oynayabilirler.

Clarke sosyal medyada “Ailem ve arkadaşlarım yanımda olmasaydı bunların hiçbiri mümkün olmazdı” diye yazdı. “Hayallerimi gerçekleştirdin.”

1,80'lik guard, daha önce 15 Şubat'ta Iowa City'de 2017'nin 1 numaralı draft seçimi Kelsey Plum'un elinde tuttuğu NCAA kadınlar rekorunu kırdı. NCAA kadın sporlarının yönetimini devralmadan önce, AIAW döneminde Lynette Woodard'ın 1977-81 yılları arasında Kansas yıldızı tarafından belirlenen 3.649'luk yüksekokul kadınlar puanını aştı.

Clark Ekim ayında üniversiteye dönmek isteyip istemediğine karar vermek için sezon sonuna kadar bekleyeceğini söylemişti. Bunun yerine duyuruyu Pazar günü Iowa'da Kıdemliler Günü'nden önce yapmayı tercih etti. VividSeat'in çarşamba günkü haberine göre, maçın biletleri, 408 ile 5.199 dolar arasında değişen fiyatlarla, bir kadın maçı için ikincil piyasada şimdiye kadarki en pahalı bilet olacak.

West Des Moines, Iowa'nın yerlisi olan Clark, üniversite için kendi eyaletinde kalmayı seçti ve bu hem kendisi hem de Hawkeyes için karşılığını aldı. 55.646 taraftarın ilgisini çeken Iowa, futbol hokeyinin evi olan Kinnick Stadyumu'nda sezon açılışına ev sahipliği yaptı. Carver-Hockey Arena'daki tüm maçların biletleri tükendi ve Iowa'nın deplasmandaki maçlarının çoğunun biletleri tükendi. Clark, profesyonel hale gelirken Nike, Gatorade ve State Farm gibi şirketlerle yapılan NIL sözleşmelerinden yararlandı.

Clark, bu sezon en az 3.000 sayı ve 1.000 asist kaydeden ilk Division I kadın oyuncusu oldu. Art arda üçüncü sezonda gol sayısında Division I'e liderlik etme yolunda ilerliyor. Onun 17 triple-double'ından altısı 30 veya daha fazla sayıyla geldi ve bu, Division I tarihindeki en yüksek sayı oldu.

READ  Panthers, Buccaneers OC Dave Canales'i koç olarak işe almak için anlaşma üzerinde çalışıyor: Bryce Young'a yardım edebilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir