Bu hafta sonu bir kış fırtınası Doğu Yakası'na şiddetli kar getirecek

ABD'nin doğusunda yılın ilk önemli kış fırtınasının bu hafta sonu bir düzineden fazla eyalete yoğun kar yağışı getirmesi bekleniyor.

Kuzeydoğu Cumartesi günü kış fırtınası uyarıları ve kış hava durumu uyarıları devam ediyor.

6 Ocak 2024'te New York'taki Central Park'ta kar yağarken bir kişi arabanın içinde yürüyor.

Andrew Kelly/Reuters

Genel olarak, Kuzeydoğu'nun birçok iç bölgesinde 6-12 inç yaygındır. New England'ın yüksek rakımlarında 30 cm'yi aşan en yüksek kar miktarı görülecek.

Bazı bölgelerde kar yağışı konusunda belirsizlik sürüyor. Örneğin Connecticut'ta I-95'ten kuzeye doğru gidildikçe kar seviyeleri artabilir. Doğu Massachusetts, kar toplamlarının keskin bir eğime sahip olabileceği, bazılarının çok fazla kar aldığı, bazılarının ise hiç kar alamadığı başka bir bölgedir.

Ulusal Hava Durumu Servisi, “Yoğun, ıslak kar ve kuzeydoğu Pensilvanya'dan güney ve orta New England'ın çoğuna doğru kuvvetli rüzgarların birleşimi, bazı elektrik kesintileri ve ağaçlara zarar vererek zorlu yolculuklara neden olacak” uyarısında bulundu. “Pazar sabahı yüksek gelgit döngüsü sırasında Atlantik'in ortası ve güney New England kıyılarında küçük su baskını mümkündür.”

Fotoğraf: Kış fırtınası hava durumu uyarı grafiği

Fırtına zamanı

Fırtına son birkaç gündür ülke çapında etkili oluyor ve Arkansas, Missouri ve Illinois gibi eyaletlerde birkaç santim kar yağıyor.

Washington, DC ve Baltimore gibi şehirlerin yanı sıra New York şehrinin güneyindeki I-95 koridorunun diğer bölgelerine de yağmur yağıyor.

Güneybatı Pensilvanya'nın bazı kısımlarında ve Pittsburgh'da 3 inç'e kadar kar olduğu bildirildi.

Kar New York City bölgesine de taşındı. Long Island ve New York, kıyıya yakın bölgelerde kar ve yağmurdan oluşan kaçınılmaz kış karışımına geçiş öncesinde, başlangıçta orta ila şiddetli kar “dolgunluğuna” sahip olabilir.

Saat 20.00'ye gelindiğinde New England'ın bazı bölgelerinde kar ilerledikçe koşullar kötüleşmeye başlayacak. Bu fırtına bir kar fırtınası olmasa da, kar fırtınası sırasında görüş mesafesinin düşük olması bir sorun olabilir, bu nedenle sürücülerin dikkatli olmaları tavsiye edilir.

READ  RFK Jr. Başkan Yardımcısı Duyurusu

Kar yağışının kuzeydoğu kesimlerde gece boyunca devam etmesi bekleniyor. Kıyı bölgelerinde yağmura geçiş, yerdeki karı sulu kar haline getirebilir. Gece boyunca yoğun kar yağışı bekleniyor.

Pazar sabahına kadar Kuzeydoğu'nun büyük bölümünde kar varlığını sürdürecek, gün içinde ise bazı noktalı karlar yavaş yavaş azalacak.

Fırtınanın Pazar akşamı Kuzeydoğu'dan çıkması ve bölgede hafif kar yağışının devam etmesi bekleniyor.

Bir sonraki ülke çapındaki fırtına

Bu arada Batı Kıyısı'nı geçecek bir sonraki fırtına şiddetli kar, yağmur ve büyük dalgalarla kıyıya yaklaşıyor. Cumartesi günü Körfez'de 20 metreye kadar dalgalar için uyarı yapıldı.

Kuzeybatı Pasifik'te, Cascade Dağları'nda 20 inç'e kadar kar yağışı mümkündür.

Fotoğraf: Kış Fırtınası Uyarıları grafiği

Fırtına ülke genelinde doğuya doğru ilerlerken Pazartesi günü Körfez Kıyısı boyunca şiddetli hava koşulları olası. Rüzgar ve kasırga hasarı Teksas'tan Florida'ya, Pazartesi öğleden sonra Houston'daki New Orleans'tan ve Alabama'dan Tallahassee, Florida'ya ve Pazartesi akşamı Wilmington, Kuzey Carolina'ya kadar olası.

Şiddetli yağışlara sel riski de eşlik ediyor.

Fırtınanın kuzeydeki soğuk cephesi Pazartesi ve Salı günü I-80 ve I-70 koridorları boyunca 6 inçten fazla kar ve saatte 40 mil hızla rüzgar getirecek ve Orta Batı'ya dondurucu bir kar fırtınası getirecek.

Sıcak havaların son kar birikintilerinin daha hızlı erimesine ve şiddetli yağmura yol açması nedeniyle fırtınanın Salı akşamı, yani son fırtınadan 48 saat sonra Kuzeydoğu'da olması bekleniyor. Bütün bunlar kuzeydoğu bölgelerde su baskını riski oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir