Biden yönetimi, Navalny'nin ölümü ve Ukrayna'da devam eden savaş nedeniyle Rusya'yı hedef alan 500'den fazla hedefe yaptırım uyguladı.

Manuel Pauls Seneta/AP

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü San Francisco'da gazetecilere konuşuyor.CNN

Biden yönetimi yeni kısıtlamalar getirdi 500'den fazla destinasyon Bir Rus muhalif figürün ve açık sözlü bir Kremlin eleştirmeninin Cuma günkü ölümüne yanıt olarak. Alexei Navalny ve Moskova'nın Ukrayna'yı işgal etmeye devam etmesi.

Önceki kısıtlamalar Rusya'nın Ukrayna'daki İki Yıllık Savaşı Bu, iki ülke arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde yönetimin Rusya'ya yaptırım uygulama yönündeki son hamlesi olacak. Cuma günkü duyuru, Putin'in iki yıl önce Ukrayna'ya karşı başlattığı savaştan bu yana yapılan en büyük tek günlük yaptırımlar oldu ve yönetimin Kremlin'in gelirini sınırlama ve Moskova'nın savaş için hammadde sağlama yeteneğini kısıtlama yönündeki devam eden çabalarının bir parçası.

Yönetim, ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından uygulanan yaptırımların yanı sıra Ticaret Bakanlığı aracılığıyla 90'dan fazla şirkete yönelik ticaret kısıtlamaları duyurdu.

Başkan Joe Biden Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu yaptırımlar, Navalny'nin hapsedilmesiyle bağlantılı kişilerin yanı sıra Rusya'nın finans sektörünü, savunma sanayi üssünü, satın alma ağlarını ve birçok kıtadaki yaptırımlardan kaçanları hedef alacak.” dedi. “Putin'in yurtdışındaki saldırganlığının ve yurtiçinde uyguladığı baskının bedelini daha da ağır bir şekilde ödemesini sağlayacaklar.”

ABD, diğer Batılı hükümetlerle birlikte son yıllarda Rusya'ya karşı bir dizi yaptırım uyguladı ancak Rusya bunlara uyum sağladı. Putin, Rusya'nın, yürürlüğe girmesi zaman alan uluslararası yaptırımlara karşı gösterdiği dirençten memnun.

ABD'li yetkililer, Rus petrolüne yönelik fiyat tavanlarının uygulanmasından, Rusya'nın yaptırımlardan kaçmasına yardım eden şirketleri ve finans kuruluşlarını hedef almaya kadar baskıyı sürdürmek için Batı yaptırımlarını ayarlamanın önemini kabul etti ve Kremlin'in uzun vadedeki çabalarına güvendiler. Ekonomisini başarılı bir şekilde dönüştürürseniz ticaret başarısız olabilir.

READ  Macy's 150 mağazasını kapatacak ancak Bloomingdale's ve Bloommercury'yi genişletecek

Biden Yaptırımlar Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Navalny'nin ölümünden “sorumlu” olduğu söylenerek alay edildi. Yorumlar, Navalny'nin dul eşi ve kızıyla San Francisco'da tanıştıktan kısa bir süre sonra geldi.

Başkanla birlikte seyahat eden havuz muhabirlerine göre, San Francisco'daki bir bağış toplama etkinliğinde Biden, Putin'i defalarca azarladı ve onu “çılgın bir SOB” olarak nitelendirdi. Yanıt olarak Kremlin, Biden'ın yorumlarının ABD'ye “büyük bir hakaret” olduğunu söyledi.

Bu haftanın başlarında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Batı'nın Moskova'ya yönelik yaptırımlarının kaldırılmasının ardından paketi “başka bir U dönüşü” olarak nitelendirdi. Bu yaptırımlar Rusya ekonomisini olumsuz etkilese de Putin'i işgali sürdürmekten caydırmadı.

ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo, Perşembe günü gazetecilerle yaptığı görüşmede CNN'e verdiği demeçte, Cuma günkü paketin ABD'nin, Rusya'nın savaş çabalarına mal ve hayati malzeme sağlayan üçüncü taraf ülkelerdeki şirketlere yaptırım uygulama konusundaki artan odağını açıkladığını söyledi.

“Bu malları üçüncü ülkelerdeki şirketlerden satın alan Rus ekonomisinin ana düğümlerini takip ediyoruz” dedi. “Dolayısıyla stratejimiz, Rusya'nın ihtiyaç duyduğu silahların giderek daha fazlasını üretmek için tedarik zincirinin kullanılmasını zorlaştırmak. Ve bunu yapmaya devam edeceğiz çünkü amacımız, Hazine ve ticaret sektöründeki araçları kullanmaktır. Rusya'nın askeri sanayi kompleksinin dişlilerini öğütün.

Adeyemo daha sonra şunları söyledi: “Rusya, şimdiki zamanda istediği savaşın bedelini ödemek için geleceğini ipotek ediyor”: “Putin içeriye doğru dönerek bize üstünlük sağlayabileceğini ve kuşatma altına alabileceğini düşünüyor, ancak Rusya'nın savaş zamanı geçişi yoğun bir şekilde hedeflememize olanak sağlıyor. verimli bir yol, konsantre üretim.Böyle bir dikey entegrasyonla tüm tedarik zincirine saldırabiliriz.

Toplamda, Hazine Bakanlığı Cuma günü Rusya'nın askeri-endüstriyel kompleksinde yer alan yüzlerce şirketi, Rus yaptırımlarından kaçmaya yardımcı olan 26 üçüncü ülke şirketini ve ABD hükümetinin “büyük bir kokain” olarak tanımladığı Mir Ulusal Ödeme Sisteminin operatörünü onayladı. ” ” Rusya'nın Finansal Altyapısında. Cuma günü yaptırım uygulanan üçüncü taraf şirketlerden bazıları arasında Çin, Sırbistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki şirketler yer alıyor.

READ  Trump'ın büyük hukuk mücadelesinin ertelenebileceğine dair korkular arttı

“Bu önemli yıldönümü ve Alexei Navalny'nin Rusya'nın gözetiminde ölümü, Putin'in kışkırtılmamış savaşının maliyetine katlanan Ukraynalılardan Rusya genelinde iktidarını körükleyen yolsuzluğu ifşa etmeye cesaret eden insanlara kadar insan hayatını utanç verici bir şekilde hiçe saymasının keskin ve trajik hatırlatıcılarıdır.” Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Hazine'nin eylemlerine ek olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Cuma günü Rusya'nın enerji sektörünü desteklemesine, Ukrayna'ya karşı savaş açmasına ve yaptırımlardan kaçmasına yardım edenlere karşı yaptırımlar uyguladı.

Amerikalı yetkililer vardı Yeni engeller üzerinde çalışıyoruz Üst düzey bir ABD'li yetkiliye göre, ABD'li yetkililerin yeni paket üzerinde Avrupalı ​​ortaklarıyla koordinasyon halinde olduğunu söyleyen Rusya, Navalny'nin ölümünden önce geldi ve muhalefet liderinin ölümünden sonra da onlara eşlik etti.

Hem Avrupa Birliği hem de Birleşik Krallık'ın, Rusya'nın işgalinin ikinci yıl dönümü öncesinde kendi yaptırımlarını açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir