Biden yönetimi, elektrikli araçları artırmak için ABD otomobil emisyon sınırlarının daha sıkı hale getirileceğini duyurdu

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı,

Biden 2022 Detroit Otomobil Fuarı'nda

Başkan Joe Biden, otomotiv endüstrisinin elektrikli otomobillere geçişini hızlandırmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde araç egzoz emisyonlarına yönelik şimdiye kadar getirilen en sert kısıtlamaları duyurdu.

Hedef, 2032 yılına kadar satılan tüm yeni ABD araçlarının %56'sının elektrifikasyonunu içeriyor; bu, mevcut seviyelere göre çok büyük bir artış.

Araba fabrikalarına verilen bir imtiyaz olarak, kural geçen yılın taslağına göre yumuşatıldı.

Ancak Biden yönetimi, gezegeni ısıtan gazları daha da dramatik bir şekilde azaltacağını söylüyor.

Çevre Koruma Ajansı'na göre Çarşamba günkü düzenleme önümüzdeki 30 yıl içinde 7 milyar ton karbondioksit emisyonunu önleyecek.

Çevreci gruplar bu hareketi genel olarak memnuniyetle karşılasa da, bazı aktivistler bunun yeterince güçlü olmadığı yönündeki hayal kırıklığını dile getirdi.

ABD, 2035'ten itibaren tüm benzinli otomobil satışlarını yasaklayacak olan Avrupa Birliği ve İngiltere'den daha ılımlı bir yaklaşım benimsiyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak geçen yıl İngiltere yasağının, orijinal son tarihi olan 2030'dan beş yıl erteleneceğini açıklamıştı.

ABD otomobil endüstrisi, geçen yıl 2032 yılına kadar satılan tüm yeni otomobillerin %67'sini oluşturacak kural taslağına karşı çıkan elektrikli araç (EV) satış büyümesinin daha yavaş olduğuna dikkat çekti.

Elektrikli araçlar geçen yıl tüm yeni otomobil satışlarının %8'inden azını oluşturdu.

Her yıl tamamlanan yönetmelik, araç egzozlarından çıkmasına izin verilen kirletici madde miktarını sınırlıyor. Yeni standartları karşılamayan otomobil üreticileri ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Şirketler toplam ürün gamının küçülen bir yüzdesini oluşturduğu sürece benzinle çalışan araçlar üretebilirler.

Kuralın petrol endüstrisinden ve Cumhuriyetçilerin liderliğindeki eyaletlerden yasal zorluklarla karşılaşması bekleniyor. Sonuçta Yargıtay karar verecek.

Otomobil endüstrisini temsil eden bir ticari grup olan Otomotiv İnovasyonu İttifakı, kullanıma sunma hızının yavaşlamasını memnuniyetle karşıladı ancak hedefin hala “olağanüstü derecede iddialı” olduğunu söyledi.

Politika, Bay Biden'ın yürümesi gereken siyasi ipin altını çiziyor.

Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'a karşı yeniden seçilmek için yarışan başkan, Michigan'ın kilit eyaletindeki otomotiv işçilerini kazanmaya çalışırken, birçok Demokrat için önemli bir sorun olan iklim değişikliğini ele almak için harekete geçiyor.

Bay Trump, Kasım ayında kazanması halinde Bay Biden'ın geçirdiği çevre düzenlemelerini geri alma sözü verdi.

Trump kampanyasının sözcüsü Carolyn Leavitt, kuralın “Amerikan otomotiv endüstrisini yok ederken, Amerikalıları istemedikleri ve karşılayamayacakları daha pahalı arabaları almaya zorlayacağını” söyledi.

Ticari yayın Kelly Blue Book'a göre, bir EV'nin ortalama satış fiyatı geçen yıl 53.500 dolardı; bu, benzinle çalışan arabalardan 5.000 dolar daha fazlaydı.

ABD'de ortalama yıllık maaş 59.000 dolar civarındadır.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi sözcüsü Mike Johnson, politikayı “tüketici tercihlerini sınırlayacak, Amerikalı ailelerin maliyetlerini artıracak ve otomobil üreticilerini yok edecek başka bir agresif, enerji karşıtı savaş” olarak eleştirdi.

READ  Trump, New York'taki sivil dolandırıcılık davasında 175 milyon dolar kefalet aldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir