Baltimore Köprüsü kontrollü patlamayla havaya uçtu

  • Yazan: Rachel Looker ve Mike Wendling
  • BBC haberleri

video başlığı, İzle: Baltimore Köprüsü kontrollü patlamalarla yıkıldı

Baltimore’da çöken bir köprünün bir kısmı kasıtlı olarak tahrip edildi ve Amerika’nın en yoğun deniz yollarından biri boyunca gemi taşımacılığının tamamen geri dönmesinin yolu açıldı.

26 Mart’ta bir gemi Francis Scott Key Köprüsü ile çarpıştı ve köprü çöktü ve altı inşaat işçisi öldü.

Pazartesi günü yıkılan köprünün parçaları.

Hafta sonu kötü hava koşulları nedeniyle ameliyat ertelendi.

Francis Scott Key Köprüsü, gücünü kaybeden ve rotasından çıkan Daly yük gemisiyle çarpıştıktan sonra çöktü.

Çarpışma Patapsco Nehri’ne yaklaşık 4.000 ton enkaz gönderdi.

948 fitlik (289 m) gemi, kazadan sonra olay yerinde kaldı ve köprüden gelen hurda metalle kaplandı. Çoğu Hintli olmak üzere toplam 21 mürettebat hâlâ gemide bulunuyor. Pazartesi günü kontrollü patlama meydana gelince mürettebat gemiye sığındı.

Yetkililer yıkımın planlandığı gibi devam ettiğini söyledi. Bu, olaydaki altıncı ve son kurbanın cesedinin geçen hafta bulunmasının ardından geldi.

Doğu saatiyle 17.00’den (21.00 GMT) kısa bir süre sonra şiddetli bir patlama duyuldu ve köprünün parçaları suya düştü.

Yetkililer, Daly’nin Baltimore Limanı’na dönmesini sağlamak amacıyla hassas kesimler yapmak için kontrollü bir patlama kullandıklarını söyledi.

Ülkenin otomobil ihracatı açısından en yoğun limanı olan çoklu ürün limanı çöküşün ardından kapatıldı, ancak bazı nakliyeler geçici kanallar aracılığıyla yeniden başladı. ABD Ordusu Mühendisler Birliği, Mayıs ayı sonuna kadar tam kapasiteye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında yetkililer, gemiyi iki gün içinde hareket ettirmeyi umduklarını söylediler.

ABD Sahil Güvenlik Arka Amiri, “Hassas kesimi yaptıktan sonra geri dönüp kanalı araştıracağız ve aynı zamanda etraftaki arabayı da inceleyerek bu hassas kesimde trafiği engelleyebilecek hiçbir engel olmadığından emin olacağız” dedi. . Shannon Gilreath. “Daha sonra sınırlı erişim kanalını belirli bir zamanda trafiğe yeniden açacağız.”

Maryland eyaletindeki yetkililer, maliyetin 1,9 milyar dolara (1,5 milyar £) kadar olacağını ve köprünün yeniden inşasının dört yıldan fazla süreceğini tahmin ediyor.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg geçen hafta BBC’ye kanalın kapatılmasının tedarik zincirlerini “kesinlikle” etkilediğini söyledi.

Federal Soruşturma Bürosu ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu kazayı araştırıyor.

Baltimore City, geminin sahipleri Grace Ocean Pvt Ltd ve yöneticisi Synergy Marine Pvt Ltd’ye, ağır ihmal ve dikkatsizlik iddiasıyla dava açtı. Şirketler mahkemeden olayla ilgili sorumluluklarının azaltılmasını talep etti.

READ  Japonya uçak kazası: Hava güvenliği uzmanları enkazdan ses verileri arıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir