Avro Bölgesi GSYİH 4. Çeyrek 2023

Yük trenleri, 23 Ocak 2024'te Almanya'nın batısındaki Frankfurt am Main'deki bir aktarma istasyonunda raylarda duruyor.

Kirill Kudryavtsev Afp | İyi resimler

Avrupa Birliği istatistik kurumunun Salı günü yayınladığı flaş rakamlar, euro bölgesi ekonomisinin 2023'ün dördüncü çeyreğinde istikrara kavuştuğunu gösterdi.

Blok, Reuters'in ekonomistler arasında yaptığı ankette yüzde 0,1'lik tahminin ardından sabit yavaşlama tahmininden kıl payı kurtuldu. GSYİH'da düşüş Üçüncü çeyrekte.

Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış GSYİH önceki çeyreğe göre sabit kaldı ve bir önceki yıla göre %0,1 arttı. Ön tahminlerde euro bölgesi 2023'e kadar %0,5 büyüme öngörüyor.

En büyük ekonomisi Almanya yüzde 0,3 daralma kaydetti Salı günü açıklanan rakamlara göre yılın son çeyreğinde. Ekonomi durgunlaşırken, üçüncü çeyrekte yukarı yönlü revizyon nedeniyle ülke teknik durgunluktan kıl payı kurtuldu.

Fransa ekonomisi dördüncü çeyrekte yatay seyrederken, İspanya %0,6'lık büyüme tahminlerini aştı.

Avrupa Komisyonu'nun euro bölgesi duyarlılık göstergesi bu arada tüketici güveninde bir düşüş gösterdi; ancak hizmet ve imalat sektörlerindeki işletmelerin görünümü biraz daha parlaktı.

ING'nin kıdemli ekonomisti Bert Kolijn bir notunda, avro bölgesi ekonomisinin Almanya'nın yönlendirdiği “uzun süreli bir zayıflık aşamasında” olduğunu, güney Avrupa ekonomilerinin ise büyümeye öncülük ettiğini söyledi.

“Almanya, zayıf küresel mal talebiyle mücadele ediyor ve ağır sanayi de yüksek enerji fiyatlarından sıkıntı çekiyor” diye ekledi.

Avro bölgesinin ABD'den farklılığı giderek artıyor; bu durum kısmen enflasyona göre düzeltilmiş ücretlerdeki büyük düşüş, enerji fiyatlarının sanayiyi vurması ve düşük mali destek seviyeleriyle açıklanıyor.

Euro, Salı günkü taze verilerin ardından ABD doları karşısında dar kayıplar kaydetmeye devam etti ve İngiliz sterlini karşısında da sıkı yükselişler kaydetti. ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte %3,3 büyüyerek yıl sonuna ilişkin beklentilerin altında kaldı. İngiltere rakamları Şubat ortasında açıklanacak.

READ  Kolej Futbolu Playoff'u: Michigan Wolverines ve Washington Huskies Ulusal Şampiyonaya Yükseldi

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını son bir buçuk yılda rekor seviyelere çıkararak bölge genelinde sıkı mali koşullar yarattı ve enflasyonun Ekim 2022'deki %10,6 zirvesinden Aralık ayında %2,9'a düşmesine yardımcı oldu. En son Euro Bölgesi enflasyon flaş rakamları Perşembe günü yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir